Sportif Balıkçılık

Kadife Balığı ve Av Teknikleri

Kadife balığı (Tinca tinca), Yeşil sazan olarak da bilinir, sazangiller (Cyprinidae) familyasından fazla haraket etmeyen yavaş akan suların dıp kısımlarında yaşayan bir balık türü.Bütün Avrupa’da ve Asya’nın orta derece iklimli kesimlerinde bulunur. Türkiye’nin kuzeyinde, yani batı ve doğu karadeniz bölgelerinin tatlı sularında,iç anadoludaki baraj ve göllerde,özellikle eskişehir çatıören barajında bol miktarda bulunmaktadır.

KADİFE AVI

Kadife balığı son derece kurnaz ancak bir o kadar da bol bulunan bir türdür. Özellikle orta Anadoluda daha çoktur. Hemen hemen tüm barajlarımızda vardır. Genel adı kadife olmak ile birlikte Sümüklü sazan , yapışkan sazan, yeşil sazan, doktor balığı gibi isimlerle de anılmaktadır. Dip çamuru içindeki muhteviyat ile beslenir. Genellikle kıyılarda ve 1-2 m lik sığ kesimde bulunurlar. Profesyonel avcılıkta en çok avlanılan türlerden olduklarından nadiren iri boylara ulaşırlar. 13 kiloya kadar ulaştıkları rapor edilmelerine rağmen ortalama olta boyu 400 gr-1 kg arasıdır .Max ömürleri 20 yıl kadar olup eğer yaşayabilirlerse bu sürede 70-80 cm arası bir boya erişebilirler.
Kadife hemen hemen içme ve sulama amaçlı tüm barajlarda ve bir çok göl ve gölette bulunmaktadır. Sazandan sonra ülkemizdeki en yaygın olan türdür. Dibi karıştırarak burada bulduğu tohum ve küçük kurtcuklar ile beslenir. En sevdiği yem sümüklü böcek larvalarıdır. Geceleri daha çok olmakla birlikte gündüz de avlanır. Özellikle saz dipleri kadifelerin en sevdikleri yerlerdir. Bunun yanı sıra otluk kıyı kenarları, kıyıda özellikle söğüt ağaçlarının altları, su içindeki yükseltilerin çevreleri bulundukları yerlerdir. Zeminden yükselen hava kabarcıklarının varlığı bölgedeki kadifelerin varlığını gösteren deliller olarak yorumlanmalıdır.

AV TEKNİKLERİ

Kadife avı şamandralı takım ile yapılmamalıdır. Kadife yukarıda da anlattığımız gibi üst dudağı büyük ve dışarı çıkık olduğundan dipten yemlenmeyi seven bir balıktır. Dibi süzerek yemlenmeyi sever. Bu nedenle avı çökertme olta takımlarıyla yapılırsa daha iyi sonuç alınır. Yemi sazandan daha iyi çalar. Bu nedenle oltayı boş bırakmaya gelmez. Yemi ağzına aldığında genellikle hareket yönü kıyıya doğru olmaktadır. Bu nedenle klasik oltaya asılmak yerine oltada ilk vuruşu takiben hafif bir boşalma hissedilir. Bu arada oltamızdaki kadifeyi alabilmemiz için tasmalama yöntemiyle yani diğer bir tabirle misinamızın boşluğunu hızlı bir şekilde alıp balığın ağzına iyice otuturmamız gerekir.Ve avı bu şekilde yapılmış olur.

KADİFE YEMLERİ

Kadifenin en sevdiği yem sazlıklara yapışan küçük sümüklü böcekler ve bunların larvalarıdır. Ayrıca ekmek içi ile,solucan ile ve her türlü hamur ile avlanabilir. Av sahasının önceden yemlenmesi avdaki başarıyı arttırır. Gerek sazanda gerekse kadifede yemleme benzer şekilde yapılır. Bunun için her türlü bakliyat yada nişasta kökenli artık gıdalar kullanılır. Yani bayat ekmek artık bulgur,pirinç makarna fasülye nohut gibi yemekler ile bunların karışımları yemleme amacıyla kullanılabilir. Bu artık gıdalar yada ekmek çamur ile karıştırılıp küçük toplar hazırlanır ve güneşte fırlatırken dağılmaması için biraz kurutulur. Av bölgesine önce 3-4 top atılır daha sonra yarım saatte 1 top ile bölge av süresince yemlenmeye devam edilir.

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu