Balıkcılık

Kalkan Balığı Nasıl Yakalanır

Görünüşü itibariyle ilk bakışta ürkütücü gibi görünen ancak aslında diğer bir çok deniz canlısı gibi insan doğasına zararsız bir balık türü olan kalkan hem ticari değeri hemde lezzetinden ötürü avı en çok tercih edilen ve bir o kadarda zor balıklardan biridir. Boy limiti 40 cm olmakla birlikte size bu limiti 10 cm daha arttırmanızı tavsiye ederim. Çünkü kalkan balığıda diğer bir çok tür gibi kirlilik ile yasak ve kaçak avlanmadan ötürü yokolma tehlikesiyle karşı karşıyadır.

Kimi şehir efsanelerine bakıldığında kendisine yaratıcı tarafından ceza olarak bu tür bir vücut şekli verildiği anlatılsada aslında yumurtadan çıkıp belli bir olgunluğa erişene kadar diğer balık türleriyle aynı görünüş ve vücut formuna sahiptir. Ayrıca aynı efsanenin dil, pisi vb. balıklar düşünülmeden direkt olarak kalkan balığına atfedilmeside biraz garip tabi.

Özellikle sonbahar dönemlerinde karadeniz kıyılarında avlayabileceğiniz kalkan balığı yine kış ve ilkbahar zamanlarında aynı bölgede ve daha çok marmara ve ege kıyılarında da avlanabilmektedir. Göçebe bir balık olmadığı için sadece yumurtlama zamanlarında kıyıya yaklaşmayı tercih eder. Bu zaman dilimi içerisinde de gerek ağcılık gerekse oltacılık yoluyla avlanılabilir. Ayrıca kalkanın boyu 1 metreye, ağırlığıysa 5-10 kg arasına ulaşabilir. Benim şimdiye kadar rastladığım en büyük balık 80 cm çapında ve 7 kilo ağırlığındaydı ve yalıköyde tutulmuştu.

Kalkan kadife dişlere sahip olan ve genelde dipten beslenen bir balıktır. Avları arasında canlı balıktan deniz yumuşakçalarına kadar bir çok canlı bulunmaktadır. Kimi zaman kumların altına pusuda avını beklerken özellikle fırtınalı günlerde kıyıya yakın yerlerdeki deniz tabanının ayaklanması sebebiyle ortaya çıkan canlı ve leşlerle beslenir. Pusu anında yassı vücudunun üst kısmına ilişik olarak gelişmiş olan gözlerinin avantajlarını sonuna kadar kullanır. Yapı itibariyle hantal gibi görünsede çok hızlı ve güçlü bir avcıdır. Akın zamanlarında boğazda çapari ve uzun oltalara saldırdığıda olmaktadır.

Eti lezzetlidir ancak bazı fanatikleri tarafından özellikle tercih edilen bir balıktır. Özellikle kolestrol sorunu yaşayanlar için ızgarada pişirilen hali eşsiz bir ziyafet gibidir. Tadı daha çok mezgiti andırır. Ancak kendi adıma bir lüfer veya hamsiden ve hatta istavritten lezzetli olduğunu düşünmüyorum.

Erkekleri dişilerinden ayıran en önemli özellik vücudunda bulunan sık aralıklı kıkırdak çıkıntılardır. Ayrıca yine iki cins arasında bariz boy ve kilo farkıda bulunmaktadır. Pisi balığıda kalkan balığına çok benzer ama kalkanın vücut formu pisiye göre daha yuvarlak ve daha kalındır. Ayrıca renk olarak kalkan daha koyu renklidir.

Diyelimki canınız bu balıktan çekti veya tadına bakmak istiyorsunuz. ” Kazıklanmadan ” nasıl satın alacaksınız. Öncelikle kalkan ve pisi arasındaki farkı iyice öğrenmeniz gerekiyor. Bu konuyu çözdüyseniz geriye kalkan balığının tezgahta seçilmesi kalıyor. Aman dikkat ! Kalkan balığını siz böyle birşeyi talep etmeden bölünmüş olarak satmaya çalışan satıcılardan uzak durun. Çünkü benimde şahit olduğum bazı olaylarda kalkan balığı adı altında vatoz ve pisi balığının poşetlere karıştırıldığını görmüşlüğüm vardır.

Hangi Yemler Kullanılır ?

Kalkan için en ideal yem balık parçalarıdır. Ayrıca kurt, sülünez ve hatta yerine göre diğer böceklerden de kullanabilirsiniz. Ancak karadenizde avlananlar için en mantıklı yem hamsi veya istavrit olacak. Yabancı ülkelerde kıyıya çok yaklaştığı zamanlarda kaşık arkasına bağlanmış olan bir parça balık etiyle at çek yaparak pusuya yatmış kalkanları avladıklarını izlemiştim. Buda aklınızda bulunsun.

Kullanılacak Olta

Kalkan için siyah veya beyaz 5-01 no arası iğnelerden yapılmış kösteklere sahip 0,30/0,40 misinadan hazırlanmış bir dip oltası yeterlidir. Küçük balıklar sıklıkla oltaya vuracağı için balığın iğneden kolay ayrılabilmesi için iğnenin büyük kullanılmasını tavsiye ediyorum. Ayrıca fırdöndünün olduğu kısma takılacak 35 gram ağırlığında bir kurşun yardımıyla olta dibe yatırılabilir veya olta atıldıktan sonra boşluğu sadece oltanın taşlığa girmesini engelleyecek kadar sararak dipte yatık vaziyette durması sağlanır. Kalkan nadiren orta suda avlandığı için yemlerin suda asılı durması avcılığınızın verimini düşürür ve hatta diğer canlıların yeminizle oynayarak bozmasına sebep olur.

Nerede Bulunur ?

Ülkemizde daha çok karadeniz kıyılarında bulunduğundan bahsetmiştim. Fakat tam bir noktadan bahsetmek gerekirse İstanbulda Yalıköy, Ormanlı, Karaburun, Beykoz ve diğer bir çok karadenize kıyı olan noktalarda bulunabilir. Avlanılacak bölgenin daha önce kalkan yakalanan bir bölge olup olmadığını mutlaka öğrenin. Yapı olarak az taşlı veya tamamen kumluk olan yerler ilk tercihiniz olmalıdır. Ancak yemlenmek için yaklaşan balık daha çok avların bol olduğu yerlere yaklaşacağı için istisnai durumlarda yosun ve kaya olan bölgelerde avlanmanızda gerekebilir.

Püf Noktaları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Küçük kalkanlar oltaya yakalandığında çok fazla kıpırdamazlar. Bu yüzden oltanızı arada denizden çıkararak kontrol edin.
Eğer ufak iğne kullanırsanız iğneyi çıkarırken oltanıza yakalanmış küçük balıklara iğneyi yuttukları için büyük zararlar verebilir ve hatta ölümüne sebep olabilirsiniz. Bu yüzden şartlar ne olursa olsun yanınızda iğne çıkarıcı bulundurun.
Orta boy ve üzeri bir kalkan yakaladığınızda balığı yorar gibi kamışınızı aşağı yukarı yaparak makaranızı sarın. Hatta eğer dalga varsa balığı dipten yukarı aldıktan sonra kamışı hiç kullanmadan dalganın balığı suyun kenarına getirmesini sağlayın. Direkt sardığınız takdirde poşetvari bir ağırlıkla karşılaşacak ve hatta oltanızın kopmasına sebep olacaksınız.
Kalkan balığını pişirmeden mutlaka fileto yapın. Derisi sert olan bu balık pişerken size sorun çıkarabilir.
Yem olarak balığın her yerini kullanabilirsiniz.

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu