Yeşil Doğa

Kara Akbabalar Vericilerle İzlenecek

Eskişehir Anadolu Üniversitesi (AÜ) Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Elif Yamaç, en büyük kolonisi Sündiken Dağları’nda bulunan ‘Kara Akbabalar’ın günlük hareketlerini tespit etmek amacıyla verici takılmasının planlandığını söyledi.

Kanat açıklıkları 3 metreyi bulan ve Eskişehir’in Türkmenbaba ve Sündiken Dağları’nda üreme alanları bulunan kara akbabaların günlük aktivitelerinin, takılan vericiler ile tespit edilmesi planlanıyor. Vericilerin temin edilmesinin ardından kara akbabaların takibine başlayacaklarını belirten Yrd. Doç. Dr. Elif Yamaç, Türkiye’ de dağılım gösteren ergin kara akbabaların günlük hareketleri konusunda henüz bir bilgiye sahip olmadıklarını ifade etti.

Türkiye’ de ilk defa Anadolu Üniversitesi’nin desteği ile genç kara akbaba bireylerine verici takılarak takibinin yapıldığını kaydeden Yrd. Doç. Dr. Yamaç, “Genç bireylerin ekim ve kasım aylarından itibaren daha sıcak bölgelere doğru hareket ettiklerini ve yaklaşık 2 bin 700 kilometre yol kat ederek Suudi Arabistan çöllerine gittiklerini tespit ettik. Ergin bireylerin üreme alanlarına yakın bölgelerde bulundukları biliniyor, ancak Türkiye’deki bireylerin hareketleri ile ilgili herhangi bir veri yok” dedi.

Yrd. Doç. Dr. Yamaç, “Kara akbaba tehdit altında olduğundan türü korumak için elde edebileceğimiz her bilgi çok önemli. Örneğin beslenmek için nerelere gittikleri ve hastalıklı yada zehirli besinlerle beslenip beslenmedikleri konusunda yeterli bilgimiz yok” şeklinde konuştu.

Daha önce Türkmenbaba Dağı’nda 26, Sündiken Dağları’nda ise 46 çift kara akbabanın ürediğini vurgulayan AÜ Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Elif Yamaç, üreme alanlarındaki yoğun insan baskısının, özellikle ormancılık ve avcılık gibi faaliyetlerin Türkiye’ deki populasyon üzerinde ciddi tehditler oluşturduğunu ve korumaya yönelik önlemler alınmadığı takdirde yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalacaklarını da sözlerine ekledi

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu