Balıkcılık

Karidesle balık tutmak

Merhaba sevgili dostlar Sizlerden gelen istekler doğrultusunda avlanma konusunda bilgi paylaşmaya devam ediyoruz.Burada bizim favori yemimiz olan Karides le ilgili nasıl hazırlanacağı konusunda bilgi vermek istiyorum

Yemli balık avcılığında ilk kural iğneyi yem içerisine mümkün olduğu kadar gizlemektir.Gizlemekten kastım sadece saklamak değil, yemle bir görünecek şekilde bağlamaktır.Aslında yem bağlamak çok fazla sanatsal haraketler gerektiren bir iş değildir, aksine çok basittir.Yeterki parmaklarınız pratik olsun.

Oltaya bağlanırken en çok zorlanılan yem çeşitleri midye ve karidestir.Özellikle karides taze bulunması çok zor olduğu için ne kadar uğraşırsanız uğraşın oltayı atarken iğneden çok çabuk düşer.Şayet olta atışı sırasında düşmüyorsa muhtemelen suya ilk çarptığı esnada iğneden kurtulacaktır.

Peki ne yapmak gerekiyor ? Bu iki yem türünde de bilinen en basit yol yemleri güneş altında kurutmaktır.İğneye takacak büyüklükte kestiğiniz yemleri güneşin altında bekletmeniz bu yemin muhteviyatında ki suyu en azından iğneye oturup kurtulamayacak şekilde alacaktır.Ancak bununla da bitmiyor.Şimdi konunun çapını biraz genişletelim.

Karides (penaeus stebbing), Teke

Karides pek çok balığın avında kullanılabilen, balıkların severek yediği bir yemdir. Karagöz, levrek, mercan, tranca, orfoz, lipsoz gibi balıklar için hazırlanan takımlara canlı veya ölü olarak takılabilir. En makbulü İstanbul’ da kanal karidesi olarak bilinen iri karideslerdir. Antalya’da yanıç derler. Bunları canlı temin etmek oldukça zordur. Karidesler özel karides sepetleri ile yakalanırlar. Günümüzde ise Trolle zamanlı zamansız avcılığı yapılmaktadır, bu nedenle Marmara’ da kanal istavriti çok azalmıştır. Karides küçük balıklar için kabukları soyulup etleri ayıklandıktan sonra, iri balıklar için bütün ölü veya canlı olarak iğneye takılır.
Teke karidesin kıyılarda yaşayan akrabasıdır neredeyse şeffaftır. Yosunluklar, kıyılardaki otluklar, yosunlu kayalar, iskele ayakları gibi yerler ufak bir kepçe ile sıvazlanarak süzülürse tekeler kepçe içinde kalacaklardır. Sığlıklarda yaşayan tekeler kendileri gibi sığlıklarda yaşayan ve yemlenen levreğin en sevdiği yemlerdendir, hiç dayanamaz. Tekeler üstü açık su dolu kaplarda saklanırlarsa suyun içinden kabın dışına rahatlıkla sıçrayıp kaybolurlar, kabın üzerini havalanmayı engellemeyecek şekilde kapatmak gerekir.

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu