Anasayfa / Balıkçılık Kararları / Kars’ta Balık Avı Yasağı Başladı

Kars’ta Balık Avı Yasağı Başladı

Kars’ta Sazan Balığı Avı yasağı başladı. Balık avlama yasağına uymayanlara ise kabahatler kanununa göre cezai işlem uygulanacak.

Kars Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri, bugünden itibaren balık avlama yasağının başladığı ve avlanma yasağına uymayanlar hakkında kabahetler kanuna göre 282 ila 928 TL. arası para cezasına çarptırılacağı belirtiler.

Çıldır Gölü, Arpaçay Barajı’ın da ise kaçak avlanmanın önüne geçilebilmesi için bir takım önlemler alınacak ve kaçak avlananların sandallarına el konulacak.

Kars’ta 15 Mayıs, 15 Ağustos 2014 tarihleri arasından yasak olan sazan balığı avı nedeniyle kentte balık satıcılarının da kontrol edilecek, yasak sürecinde işyerlerinde sazan balığı satışı yapan balıkçılara da yetkililer tarafından yaptırım yapılacak.

Kars’ta özellikle Çıldır Gölü ve Arpaçay Baraj Gölü’nde her yıl yasağa rağmen binlerce balığının tutulduğu balığın üreme mevsiminde tutulmasının ise bu göllerde sazan balığının yok denilecek kadar tükendiği ve avlanma yasağıyla birlikte bunun önüne geçilmesi hedefleniyor. Köylülerin ağlarla, hatta trol ile girdikleri göllerde balığının neslini kuruttuklarına dikkat çeken vatandaşlar ise yetkililerden kaçak balık avının önüne geçmelerini istedi.

Kars’ta bulunan baraj göllerinde kerevit ve İsrail sazanın Sazan Balığı’nın kökünü kuruttuğuna dikkat çeken vatandaşlar, “Kars’ta balıkçılık yapan kişilerin yasağa uyması gerekiyor. Bunun için yetkilerden yasak döneminde kontrollerini artırmalarını istiyoruz. Kendi göllerimizde kendimiz balığın kökünü kuruttuk. Herkesin yasak sürecinde kurallara uymasını istiyoruz” dediler.

Öte yandan yetkililer, Kars il sınırları içerisinde mevcut akarsularda 15 Mayıs-15 Ağustos 2014 tarihleri arasında her türlü malzeme ile avlanma yasağının başladığı vurgularken, 15 Mayıs-15 Ağustos 2014 tarihleri arasından uygulanacak olan av yasağının kontrolünü Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekiplerinin yanı sıra, emniyet ve jandarma teşkilatları, belediye zabıtası, kamuda görevli bekçiler, kolluk kuvvetlerinin bulunmadığı yerlerde köy muhtar ve ihtiyar heyetleri tarafından takip edilecek. Yasağı ihlal edenlerin malzemelerine el konulacağı gibi, 282 TL ila 928 TL arasında para cezasının uygulanacak.

Hakkında SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Gölet ve Barajlarda Av Yasağı 1 Nisan’da Başlıyor

Yurt genelinde iç sularda su ürünleri av yasağı 1 Nisan 2015 tarihinde ...