Sağlıklı Yaşam

Keçi Sütünde en hızlı büyüyen Ülke Türkiye

Anne sütüne yakın değerlere sahip olmasıyla ünlü keçi sütünde Türkiye, son yıllarda yaptığı atakla üretimde dünyanın en hızlı büyüyen ülkesi oldu. Üretimiyla iç talebi karşılamakta zorlanan keçi yetiştiricisi, Malezya’daki okullarda dağıtılmak üzere istenen keçi sütünü nasıl yetiştiriceğini düşünüyor.

2010 yılında keçi sütünde ilk kez soğuk zincir sistemi kurarak, süt üretimini 5 katına çıkaran İzmir Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği’nin Başkanı Özer Türer, Seferihisar ilçesindeki çiftliğinde AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Keçi sütünün, bilimsel araştırmalara göre diğer süt türlerine göre sindiriminin kolay olması, zengin aroması ve süt ürünleri üretiminde daha iyi neticeler vermesi nedeniyle tercih sebebi olduğunu ifade eden Türer, Türkiye’de geleneksel olarak keçi yetiştiriciliği yapılmasına rağmen hayvanların süt veriminin düşük olması nedeniyle potansiyelin değerlendirilmediğini söyledi.

Keçi sütüne son yıllarda oluşan taleple birlikte devletin de bu üretime önemli teşvikler getirdiğini kaydeden Türer, şöyle konuştu:

“Keçi sütünde litre başına destek 20 kuruş, inek sütünde ise 4 kuruş. Arada 5 kat fark var. Keçiyle ilgili yatırım yapmak isteyenlere yatırımın yüzde 75’i için sıfır faizli 7 yıl vadeli kredi sağlanıyor. Bu desteklerden yararlanmak isteyen çok sayıda girişimçi çiftlik kurdu. Bir çok büyükbaş çiftlik sahibi keçiye yatırım yaptı. Emeklilik ikramesiyle iş yapmak isteyeninden tutun, tekstil fabrikasını satıp bu işe girene kadar irili ufaklı yüzlerce yetiştiricimiz oldu .

Özellikle İzmir’de kurduğumuz soğuk zincir sayesinde üreticiye alım garantisi veriyoruz. Yılın 12 ayında sütünü yüksek fiyatla birliğe verebiliyor. Bu sayede İzmir’de 400 üreticiden süt alırken bugün 2 bin 200 üreticiye ulaştık. Kent genelinde ise üretici sayısı 4 bin 300’e ulaştı. Ülke genelinde keçi varlığımız da bu atakla 4,5 milyondan 9,6 milyona çıktı. Bu durum süt üretimine de yansıdı. 2010 yılında 250 bin ton olan üretimde bir yılda 272 bin tona çıktı. Geçen yılın rakamlarında da artışın katlanarak devam ettiği, 300 bin tonu geçtiği tahmin ediliyor. Bu artış hızıyla halen Fransa, Yunanistan ve İspanya’nın ardından 4’üncü sırada yer alan Türkiye, en hızlı büyüyen ülke oldu. Bunun devam etmesi halinde orta vadede dünya lideri konumuna gelebileceğimizi düşünüyoruz .”

2010 yılında soğuk zincir sistemi kurulduktan sonra İzmir Birliği’nin topladığı süt miktarını 3 yılda 40 bin litreden 3 milyon 137 bin litreye çıkardığına dikkati çeken Türer, son dönemdeki yatırımlarla İzmir’deki keçi sütü üretiminin de 3 yılda 4,6 milyon litreden 8,5 milyon litreye ulaştığını bildirdi. İzmir’in böylelikle ülkede en fazla keçi sütü üretilen il haline geldiğine işaret eden Türer, diğer bölgelerde soğuk zincirlerin kurulması halinde Türkiye’nin kısa zamanda dünya liderliğini yakalayabileceğini ifade etti.

Fiyatı inek sütünü ikiye katlıyor

Keçi sütü fiyatlarının da taleple birlikte sürekli arttığını, inek sütü 85-95 kuruş arasında satılırken keçi sütünü 1,65 liraya aldıklarını aktaran Türer, keçi sütüne sadece Türkiye değil dünyanın her yerinden talep geldiğini kaydetti.

Keçi sütünün tüm dünyada popüler bir ürün olmasına rağmen üretim yetersizliğinden bu talebe yanıt verilemediğini anlatan Türer, birlik olarak ürettikleri sütü iç pazara yetiştiremezken her geçen gün yeni bir dış talep aldıklarını söyledi.

Son olarak Malezya’dan ilköğretim okullarında dağıtılmak üzere keçi sütü talebinin geldiğini bildiren Türer, “Bir süredir İngiltere’den aldıkları keçi sütünü dağıtıyorlarmış. Bizim üretimimizi duyarak başvuruda bulundular. İstedikleri miktar çok yüksek. İmkanlarımız ölçüsünde yanıt vermeye çalışacağız” dedi.

Türkiye’nin keçi sütünün yıldız ülkesi olacağını savunan Türer, yerel kıl keçilerinin süt veriminin artırılması için yapılan çalışmalardan netice alınmaya başladığını, bundan sonraki yıllarda Türkiye’nin bu alandaki gücünü daha da artıracağını, keçi yetiştiriciliğinin önemli bir istihdam kapısı haline geleceğini savundu.

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu