Balıkcılık

Bey Balığı herkesi şaşırttı!

Karadeniz’de balıkçıların dip ağlarına takılan ve halk dilinde ‘Bey Balığı’ olarak da adlandırılan kırlangıç balığı balıkçıları sevindirdi.Karadeniz’de kıyı balıkçılarının dip ağlarına takılan ve halk dilinde ‘Bey Balığı’ olarak da adlandırılan kırlangıç balığı balıkçıları sevindirdi.

Giresun’da 56 yıldır balıkçılık yapan Musa Anaforoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kırlangıç balığının 1990’lı yıllarda avlanmasının azaldığını günümüzde ise bu balığın tekrar ağlara takılmaya başladığını söyledi.

Kırlangıç balığının mezgit ve kalkan gibi dip ağlarına takıldığını ve değerinin de diğer türlere göre yüksek olduğunu ifade eden Anaforoğlu, şöyle konuştu:

“Karadeniz’de bu balık iki yılı aşkın süredir avlanıyor ve biz de bu durumdan oldukça memnunuz. Denizlerimizde kaybolan bir balığın tekrar yakalanmaya başlaması sevindirici bir olay. Ben bu balığın 12 kilogramlık olanlarına da rastladım. O zamanlar bu balık bol yakalanıyordu. Şimdi ise balıkçı tezgahlarında en büyüğü 5 kilo civarında oluyor. Kırlangıç balığı Akdeniz ve Ege’de de yakalanır, ancak Karadeniz’deki balık türleri bilindiği gibi daha lezzetli olur. Bu balık halk dilinde ‘Bey Balığı’ olarak da geçer. Oldukça da lezzetlidir. Biz küçüklerine de mazzak diyoruz.”

“Bu balığın kilosu 40-50 liradan satılıyor”

Kırlangıç balığının çok az miktarda yakalanan oldukça lezzetli bir balık türü olduğuna dikkati çeken Anaforğolu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu balığın kilosu 40-50 liradan satılıyor. Balığın oldukça lezzetli olması nedeniyle birinci sınıf lokantalar tarafından tercih ediliyor. Karadeniz’de az rastlanan bir tür olduğu için fiyatı da iyi. Vatandaşlar genellikle tezgahın önüne geliyor fiyattan önce bu ne balığı diye soruyor ve ondan sonra fiyatını soruyor. Tezgahta diğer balık türlerinin içerisinde kırmızı renkli ve kanatları olan bir balık haliyle ilgi odağı oluyor”

Vatandaşların dikkatini çekiyor

Anaforoğlu, Kırlangıç balığının tezgahın önünden geçen çoğu vatandaşın dikkatini çektiğini belirterek, “Vatandaşlar genellikle bu ne balığı diye soruyor. Tezgahta diğer balık türlerinin içerisinde kırmızı renkli ve kanatları olan bir balık haliyle ilgi odağı oluyor. Bazı vatandaşlar ise bu balığı hiç görmediğini söylüyor” dedi.

Kırlangıç balığının tezgahları her zaman renklendirmesini arzuladıklarını dile getiren Anaforoğlu, “Trolle avlanma bu balığa dip balığı olması nedeniyle zarar veriyor. Trol de bilindiği üzere dipteki her şeyi yakalıyor ve zarar veriyor. Bu balığın tekrar kaybolmaması temennimiz” diye konuştu.

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu