Sağlıklı Yaşam

Kışın Salep İçilir

Soğuk kış günlerinde kapısından üşüyerek girdiğiniz bir pastane veya kafede uzatılan menüye bazen hiç bakmadan salep söylediğiniz olur. Hele de salebini bildiğiniz, daha önce içtiğiniz bir yerse tereddüt bile etmezsiniz salep ısmarlarken. Masanıza gelen sıcacık tarçın kokulu fincanla önce avuçlarınızı ısıtır, sonra damağınızda o muhteşem salep aromasını duyarak yavaş yavaş yudumlarsınız bu leziz içeceği.

Sahlep Faydaları

Salep göğsü yumuşatır. Öksürük ve bronşit için yararlıdır. Kabızlığı gidermekte faydalıdır. Basur memeleri için yararlıdır. Zihnin çalışma gücünü arttırır. Kalbi kuvvetlendirir. Aybaşı kanamalarını düzenler. Bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardım eder. Vücudun ısınmasını sağlar. Cinsel gücü çoğaltır.

6 kişilik salep malzemesi

2.5 çorba kaşığı şeker
yarım çorba kaşığı toz salep
2 çay kaşığı tarçın
4 bardak süt

Salep ve şekeri bir tencereye koyup iyice karıştırın. Soğuk sütü azar azar ekleyerek ezin. Karıştırarak kısık ateşte koyulaşıncaya dek 10-15 dakika kadar pişirip ateşten çekin. Bardaklara koyup üzerini tarçınla süsleyin.

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu