Sportif Balıkçılık

Kızıl Kanat Avı

Kızılkanat da sazan familyasının bir bireyidir. Ülkemizdeki çoğu iç sularda bulunmaktadır. Kızılkanat yakın akrabası kızılgöz ile birbirine karıştırılır. Kızılkanat ın yüzgeçleri kırmızıdır. Karın ve anüs yüzgeçleri ile kuyruk kısmının alt tarafı parlak kırmızıdır. Yandaki resimde büyük kızımın Riva deresinde tuttuğu kızılkanat resminde de görüleceği üzere karın yüzgeçleri parlak kırmızıdır. Vücudu geniş ve yanlardan basıktır. Sırt kısmı biraz koyu renklidir. Yan kısımları parlaktır. karın kısmı beyazdır. Vücudunun tamamı pullar ile kaplıdır. Kafası ve ağzı küçüktür.

Kızılkanat küçük kabuklu su canlıları, kurtlar, larvalar ve su üzerinde gezinen küçük böcekleri yer. Ayrıca küçük balıklar ve su bitkileri de kızılkanat ın yemek menüsünde yer alabilirGenelde su üstünde yemlenir. Bu nedenle fly yöntemi ile de avlanması mümkün olmaktadır. Sıcağı sever ve bu nedenle su üstüne yakın yerlerde bulunur. Sıcak ve güneşli günlerde bol av verir.

Ancak soğuk havalarda derine çekilir. Eğer bulunduğu sularda sudak, turna ve levrek var ise kızılkanat bu balıklara yem olur. Üreme dönemleri ilk bahar aylarına rast gelir. Bu dönem Nisan-Haziran arasıdır. Yumurtlama sırasında sığ sulardaki otlar arasında gruplar halinde toplanırlar. bir dişi ortalama 90.000-200.000 arasında yumurta döker. Yumurtaları yapışkandır gruplar halinde otlara yapışırlar. 6 ila 8 gün arasında yavrular yumurtadan çıkarlar. Kızılkanat yavruları yavaş büyür. 2-3 yaşlarında cinsel olgunluğa erişir ve üremeye başlarlar. En uzunu 45-50cm boyunda ve 2kg ağırlığında olabilir. Ortalama boyları ise 15-30cm arası, ortalama ağırlıkları ise 200-400gr arasında olur.

Kızılkanat Nerelerde Bulunur?

Göller ve sakin akıntılı akarsular kızılkanat için ideal yaşam alanlarıdır. Barındıkları suların sığ sazlık ve otluk kısımlarında bulunur. Kışın derinlere çekilir ve av vermez. Yukarıda kızımın tuttuğu balık da sazlığın kenarından tutuldu.

Kızılkanat Nasıl Avlanır?

Kızılkanat avında benim kullandığım yöntem şamandıralı takım. Ancak kızılkanat fly ve atıp çekme yöntemi ile de avlanabilmektedir. Bu nedenle kızılkanat avlama şekillerini üç gruba ayırabiliriz.
1- Şamandıralı yemli olta takımı.
2- Atıp çekme.
3- Fly ile avcılık. 1-Şamandıralı yemli olta takımı

KızılkanatŞamandıralı takım kızılkanat avında en çok kullanılan benim de tercih ettiği bir avlanma yöntemidir. Yem olarak sinek larvaları, sütlü mısır, hamur, küçük gübre solucanları, ekmek, küçük su salyangozları kullanılabilir. Ben kızılkanat avında 5m kamış ve şamandıralı takım kullanıyorum. İsteyen makineli kamış da kullanabilir. Yukarıda kızımın elinde tuttuğu kamış 5m kamış.

Ben hazırladığım takımda oltada 0.15 bedende 0.20 misina kullanıyorum. İğne olarak da 10-16 numara arası iğne kullanıyorum. Bizim kızılkanat avladığımız yerlerde sazan pek denk gelmediği için büyük iğneye gerek duymuyorum. Ancak sazan ihtimalini de hesaba katıyor iseniz, 8 veya 9 numara iğne de kullanabilirsiniz. Her balık avında olduğu gibi bu balığın avında da ince takım çok işe yarıyor.

Şamandıralı takımda ağılık bağlanmaza küçük bir fırdöndü bulunması yeterlidir. Yemin suda süzülerek aşağı inmesi gerekmektedir. Kızılkanat yemi aldığında ise hafif bir tasma atarak iğnenin oturması sağlanır ve balık alınır. Ben avlanma esnasında arada yemleme de yapıyorum. Suda dağılacak şekilde hazırladığım irmik ve mısır küspesinden toplar yaparak suya atıyorum. İşe yarıyor. Balığın dağılmamasını ve aynı yerde toplanmasını sağlıyor.
(Not: Şamandıralı takıma ait çizimi Kızılkanat Avında Kullanılan Olta Düzenekleri bölümünde bulabilirsiniz.)

2-Atıp çekme

Atıp çekme yöntemi bildiğim fakat kızılkanat avında kullanmadığım bir yöntem bu nedenle konu ile ilgili internetten derlediğim bilgileri sizlerle paylaşıyorum. Bu av yöntemi şamandıralı takıma göre verimsiz bir yöntemdir. Kullanılacak kamış 1-10 gr veya 5-25 gr atarlı bir kamış olabilir. Kamış boyu 2.40 seçilebilir. Olta misinası 0.15-0.20 arasını geçmemelidir. Kaşık olarak 0-1 numara kaşık kullanılabilir. Ayrıca kızılkanat kırmızı renkli yemlere de atlar.

Bu nedenle kırmızı renkli plastik yem de kullanabilirsiniz. Olta sazlıklara paralel atılıp çekilmeli ve suyun dibine inmeden yüzeyden çekilmesi gerekmektedir.

3-Fly ile avcılık

Kızılkanat yüzeyde beslendiği için fly yöntemi de bu balığın avlanmasında kullanılabilir. Fly tekneden veya karada yapılabilir. Kızılkanat ın eti lezzetli ancak çok kılçıkları varıdır. Biz kızılkanat avladığımız zaman geri suya bırakıyoruz. Ancak tavasını yapan arkadaşlar var.

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu