Yeşil Doğa

Kocaeli Kimyasaldan Arınıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kocaeli’de bulunan kimyasal atıkların bertarafına ilişkin harekete geçti. 2 bin tonluk kimyasal atıklar “Kalıcı Organik Kirleticiler (KOK) Stoklarının Ortadan Kaldırılması ve KOK Salınımlarının Azaltılması Projesi” ile 2017 yılına kadar ortadan kalkmış olacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, yaklaşık 30 yıldır Kocaeli’nde bulunan 2 Bin tonluk Hexachlorbenzene, Lindan ve DDT atıkları olarak bilinen BHC (benzenhekzaklorür) atıklarını ortadan kaldırmak için proje geliştirdi. Kocaeli’nde bulunan kimyasallar, Küresel Çevre Fonu (GEF) desteği ile yürütülen “KOK Stoklarının Ortadan Kaldırılması ve KOK Salınımlarının Azaltılması Projesi” kapsamında bertaraf edilecek.

PROJEYE 10.7 MİLYON DOLAR DESTEK

Projeye Küresel Çevre Fonu (GEF) tarafından 10.7 milyon Dolar destek sağlandı. 2013 yılında başlatılan proje ile fizibilite çalışmaları yapılacak, fizibilite çalışması neticesinde bertaraf maliyeti 2014 yılında belirlenecek. Fizibilite raporunun onaylanması sonrasında atıkların temizlenmesi işlemi 2017 yılında tamamlanacak.

Kimyasalın muhafaza edildiği ambarın yıkılmasıyla ortaya çıkabilecek yıkıntı miktarı ile kontamine olmuş toprak miktarı yaklaşık 4 bin metreküp bertaraf yöntemleri çevresel ve sosyal maliyetler göz önüne alınarak belirlenecek. Halkın bilinçlendirilmesi için uygulama çalışmalarına başlanacak.

KANSER, ÜREME BOZUKLUĞU, ZİHİNSEL GELİŞİMDE YAVAŞLAMA

Yaklaşık 30 yıldır bu alanda muhafaza edilen kimyasallar, yeterli önlem alınmadığı takdirde hava, toprak ve su gibi alıcı ortamlarda ciddi kirliliğe neden olacağı belirtilen açıklamada, “İnsan vücudunda doğal olarak bulunan veya üretilen kimyasal taşıyıcıların kimliğine bürünerek, endokrin ve bağışıklık sistemlerini bozucu, hormonları etkileyerek üreme sistemi üzerinde olumsuz etkilere yol açıcı, zihinsel gelişme yavaşlığı ve kanser yapıcı etkileri bulunuyor” denildi. Açıklamada, atıkların bertarafına yönelik çalışmaların yanı sıra bu kimyasal ile kirlenmiş bina ve arazinin belirlenmesine ve bunların bertarafına yönelik fizibilite çalışmalarının başlatıldığı belirtildi.

BHC’lerin tarım ilaçları imalatında kullanılmak üzere üretildiğine dikkat çekilen açıklamada, “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Türkiye’deki kullanımları 1985’te yasaklanmış ve bir depoda muhafaza edilmesi zorunlu tutulmuştur. Muhafaza edilen bina alanı yaklaşık 2 bin 500 metrekare’dir” ifadeleri kullanıldı. Açıklamada, bu kimyasalın imhasında kullanılacak teknoloji ve yöntem fizibilite çalışmaları kapsamında araştırılarak karar verileceği bildirildi.

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu