Sıradışı Haberler

Köpek vahşetine suç duyurusu

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP), sokaklardan toplanıp boş araziye bırakılan köpeklerle ilgili görüntülerin ardından, Isparta Belediyesi hakkında İçişleri Bakanlığına suç duyurusunda bulundu.

HAYTAP tarafından, barınak olmadığı için boş bir araziye toplanan sokak köpeklerinin birçoğunun aylardır aç olduğu, çeşitli hastalıklar ve açlıktan telef olduğu, hayatta kalma mücadelesi veren diğer köpeklerin ölen köpekleri yiyerek yaşamaya çalıştığı iddialarına ilişkin Isparta Belediyesi hakkında İçişleri Bakanlığına suç duyurusunda bulunuldu.

KANUNU TOPYEKÜN İHLAL

İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğüne yapılan suç duyurusu ve soruşturma isteminde, Belediyenin geceleri el ayak çekildikten sonra sokaklardaki köpek ve kedileri toplayıp yok ettiği öne sürüldü. Video linklerinin delil olarak sunulduğu suç duyurusunda, Isparta’da ormanlı ve şehir dışına atılmış yaban hayatını bilmeyen evcil sahipsiz köpeklerin, açlıktan birbirini yerken görüntülendiği, bu kara lekenin Isparta’nın canlılarının yaşadığı zulmü açık olarak ortaya koyduğu ifade edildi.
Başvuruda, dilekçelere geçiştirici cevaplar vererek hâlâ harekete geçmeyen Isparta Belediyesi hakkında soruşturma başlatılması ve bu görüntülere sebep olan belediye veterinerleri, zabıta görevlileri ve toplama ekibinin ifadelerinin alınması, yasalara aykırı olarak köpekleri toplayan görevlilerin tespit edilerek cezalandırılması istendi.

VAHŞET İDDİASI VE BELEDİYEDEN YALANLAMA

Isparta Belediyesi zabıta ekiplerince vatandaşların mahallelerdeki başıboş sokak köpeklerini şikayetleri gibi nedenlerle yüzlerce sokak köpeğinin toplanıp, tabakhane olarak bilinen boş araziye götürdüğü iddia edilmişti.

Isparta Belediyesi Zabıta Müdürü İsmail Cemil Aydoğdu ise bu iddiaları yalanlayarak ildeki başıboş sokak köpeklerinin güvenli bir arazide tutulduğunu ve son derece iyi şartlarda beslendiklerini belirtmişti. Hayvan hakları savucularının, köpeklerin açlıktan birbirlerini yediği yönündeki iddialarına itiraz eden Aydoğdu, söz konusu görüntülerdeki hayvanların ölüm sebeplerinin herhangi bir durumdan kaynaklanmış olabileceğini, belediye olarak sokak köpeklerine karşı hassas bir yaklaşım sergilediklerini, hayvan hakları derneklerinin de bu durumu bildiğini söylemişti.

YENİ GÖRÜNTÜLER ORTAYA ÇIKTI

Isparta’da kent merkezinden toplanılarak ıssız bir araziye bırakılan sokak köpeklerinin açlıktan ve hastalıklardan ölmesi neticesinde hayatta kalanların telef olanları yiyerek yaşamaya çalışması olayına ilişkin yeni görüntüler ortaya çıktı. Hayvan hakları savunucuları tarafından çekilen görüntülerde parçalanmış ve telef olmuş çok sayıda köpek görüntüsü yer alıyor. Görüntülerin İnternet’te yayınlanmasının ardından ise Isparta Belediyesi zabıta ekiplerince bölgedeki sokak köpeklerinin bakımına yönelik çalışma başlatıldı. Lokantalardan toplanan atık yiyecekler buradaki köpeklere düzenli olarak götürülmeye başlanıldı. Hastalığı bulunan köpeklere yönelik de tedavi girişimleri yürütülüyor

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu