Sağlıklı Yaşam

Köpekbalığı Etiyle iyileşen Hasta yok

Bilim adamları köpekbalığının kansere karşı etkili olduğu yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını ifade etti.Köpekbalığının kansere yakalanmayan tek canlı olduğu ve bu nedenle köpekbalığından elde edilecek kıkırdak, karaciğer yağı gibi ürünlerin de kansere karşı koruyucu olduğuna inananlara onkologlardan yanıt geldi:  “Hiçbir bilimsel dayanağı yok, kansere karşı etkili değil.” Son günlerde kanser hastalarının yeni gündemini köpekbalığı eti ve ürünlerinin kanserde etkili olup olmadığı konusu oluşturuyor. Kimi hastaların doktorlarından bilgi alma talebi, kimilerininse balıkçılardan köpek balığı siparişlerinin artmasına yol açan, özellikle Ak Parti milletvekili Kürşat Tüzmen’in cilt kanserini yenmek için köpek balığı eti yediğini söylemesi üzerine artan tartışmalarını uzmanlar değerlendirdi:

‘Bilimsel dayanağı yok’  –  Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Gökhan Demir: “Hiç alakası yok. Tamamıyla ‘köpek balıklarında kanser oluşmuyor’ inanışıyla ortaya çıkan bir efsane. Bu spekülasyon köpek balığı kıkırdağının etkili olduğu söylemiyle başladı. Bu ürün ABD’de onay aldı. Şimdi de köpek balığının karaciğeri ve karaciğer yağının etkili olduğu iddialarıyla devam ediyor. Bu ürünlerin hiçbirinin destekleyici olmak yanında ki, o da tartışılır, hiçbir yararı yok. Hastalarımız son dönemde sürekli bunu soruyor. Onlara da söylüyorum bu ürünlerin hiçbir bilimsel dayanağı yok. Bu ürünlerin kanser hücreleri üzerinde etkinliğiyle ilgili klinik olarak gösterilmiş hiçbir kanıt yok.”

‘Etkisi kanıtlanmadı’ –  19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Başkanı İdris Yücel: “Köpek balığıyla ilgili bu konular daha önce de gündeme geldi. O dönemde ABD’de kanserle uğraşan ciddi kurumlarca araştırıldı ve hala etkisi olduğu kanıtlanmadı. Yardımcı tıp anlamında bu ürünler kullanılıyor ama bilimsel olarak herhangi bir kanser türünü iyi ettiği ispatlanmadı. Kanıta dayalı tıbba göre tedavi edici özelliği bulunmuyor. Tüzmen’in de hastalığıyla ilgili cerrahi ve onkolojik tedavileri kesinlikle yapılmıştır. Kanımca kendisine yapılan tedavilerle iyileşmiştir.”

 

Kansere karşı etkili diyenlerin iddiaları neler? –  Köpekbalığı karaciğeri, kemik iliğinde ve anne sütünde doğal olarak bulunan “Alkilgliserol” maddesi içeriyor. Bu nedenle köpek balıkları doğada hiç kanser olmayan ender canlılardan. –  Köpekbalığı kıkırdağı, hastalıklarla savaşmak için bağışıklık sistemini canlandıran belirli proteinler içerir. –  Köpekbalığının kıkırdağındaki aktif madde direkt tümöre etkili değil ancak yeni kılcal damarlarla beslenmesini ve büyümesini durdurabiliyor.

Kaynak: milliyet.com.tr

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu