Sıradışı Haberler

Korkutan Uyarı

Buradaki balıkları yemeyin.

Prof. Dr. Okan Külköylüoğlu, Yeniçağa Gölü’nde ağır metallerin yüksek olduğu belirterek, göl suyunun etkisi altında kalan bitki ve balıkların devamlı tüketilmemesi gerektiği uyarısında bulundu.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Külköylüoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, birçok uluslararası çalışmanın yürütüldüğü Yeniçağa Gölü’nde normalden 300 kat fazla ağır metal bulunduğunu söyledi.

SU KALİTESİNİN DÜŞÜK OLDUĞUNU GÖSTERİYOR

Ağır metal oluşumuna çevrede bulunan fabrika, mezbaha ve köylerden gelen atık suların neden olduğuna dikkati çeken Külköylüoğlu, “Yeniçağa’da akademisyenlerin yaptığı çalışmalar sonucunda hem suda hem de kerevitlerin değişik kısımlarında ağır metallerin çok yüksek olduğu tespit edildi. Kerevitlerde normalde olması gerekenden 300 kat fazla ağır metal mevcut. Bu ağır metaller, su kalitesinin düşük olduğunu gösteriyor” diye konuştu.

AĞIR METALLER BİTKLERE DE GEÇİYOR

Ağır metallerin, gölde yaşayan canlılar ile göl suyunun kullanıldığı tarla ve bahçelerdeki bitkilerde birtakım olumsuz etkileri olabileceğini ifade eden Külköylüoğlu, “Bunun tehlikeli yanı şu. Siz şimdi bu gölü herhangi bir amaçla, örneğin tarla sulama amacıyla kullanıyorsanız. Tarlayı suladığınız zaman bitki bunu alıyor ve bitkilerde ağır metallerin etkisi katlanarak artıyor. Ağır metaller aynı zamanda toprağa karışıyor. Dolayısıyla toprağın da toksik maddeyle dolmasına neden oluyor. Daha sonra orada yetiştireceğiniz ürün, o suyu kullanmasanız bile toprakta ağır metal olduğu için etkileniyor” şeklinde konuştu.

SÜREKLİ TÜKETMEYİN

Göl suyu kullanılarak yetiştirilen ürünlerin insan sağlığı üzerinde de olumsuz etkileri olabileceğine işaret eden Külköylüoğlu, vatandaşların bu ürünleri sürekli tüketmemesi gerektiğini vurguladı.

“Bitkiler göl suyundan yararlanılıyorsa halk sağlığına yönelik tehdit olabilir” diyen Külköylüoğlu, “Gölde bulunan ağır metaller balıkları da etkiliyor. Biz onun çalışmasını yapmadık ama daha önceki çalışmalardan biliyoruz. Balıklarda da ağır metallerin yoğun olduğunu biliyoruz. Göl suyunun etkisi altında kalan bitki ve balıkları devamlı tüketmemek gerekiyor. Bu halk sağlığı açısından tehlike arz ediyor.

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu