Sağlıklı Yaşam

Koşu yaparken dikkat edilmesi

Koşu Zemini:
Düz olmayan zeminlerde koşmak bir ayağınızın içe, diğerinin dışa basmasına neden olacağından, sakatlanma riskinizi artırır. Özellikle uzun koşular için parke taşlı kaldırımlardan uzak durmanızı tavsiye ederiz. Eğer mümkünse tartan koşu pisti, toprak patika, çimen, kum gibi yumuşak bir zeminde koşmalısınız. Yaşam şartlarımızın bizi çoğunlukla şehirde koşmak zorunda bırakması sebebiyle, antrenmanlarımızı yapmak için sık sık beton ile asfalt zemin arasında seçim yapmamız gerekecektir. Bu durumda asfaltı seçmemiz sakatlanma riskimizi azaltacaktır.

Sakatlık Belirtileri:
Sakatlandığınızı düşünüyorsanız egzersiz programınıza birkaç gün ara vermelisiniz. Dinlenmeli, ağrınız olan bölgeye aralıklarla buz kompresi uygulamalısınız. Sakatlandığını düşündüğünüz bacağınızı mümkün olduğu kadar yüksekte tutmalı, aspirin gibi ödem çözücü ilaçlar almalısınız. Asla ağrıya rağmen koşmamalısınız. Eğer ağrı geçmiyorsa zaman kaybetmeden doktorunuza başvurmalısınız.

Kaybedilen Sıvının Yerine Konulması:
Koşu sırasında sıvı kaybınızı telafi etmek amacıyla su ve sporcu içeceği içmeyi ihmal etmemelisiniz. Özellikle sporcu içeceği sıvı ve terleme yoluyla gerçekleşen sodyum kaybının yol açabileceği sağlık sorunlarından sizi korur ve koşarken oluşabilecek krampları önler. (Daha fazla bilgiyi ‘Beslenme’ başlığı altında bulmanız mümkündür.)

Koşu Sırasında Ne Giymeliyiz?

Asla pamuklu kumaşlardan yapılmış giysiler giymeyiniz.

Vücuda nefes aldıran, teri dışarı atarak kuru kalmanızı sağlayan dri-fit, coolmax gibi koşucular için özel kumaşlardan üretilmiş giysileri tercih etmelisiniz. Yeni aldığınız ve yıkamadığınız koşu giysilerinizi uzun antrenmanlarda giymemelisiniz. Çok dar ya da bol giysileri tercih etmemelisiniz. Sıcak havalarda koşu şortu ve tişörtü, soğuk havalarda ise uzun koşu taytı, uzun kollu üstler ve koşu için özel tasarlanmış montlar ile koşmanızı tavsiye ederiz. Bayanların koşarken normal sütyen yerine spor sütyeni giymesi gerekmektedir.

Tenis, basketbol, yürüyüş vb. amaçlara yönelik olarak üretilmiş ayakkabılar ile koşmak sakatlanma riskinizi artırır. Ayağınızın ortepedik yapısına ve koşu biçiminize uygun, normalde giydiğinizden 1-1,5 numara büyük koşu ayakkabısı ile koşmalısınız. Yaklaşık 700km’de bir koşu ayakkabınızın eskidiğini kabul etmeli ve yenisi ile değiştirmelisiniz. Eski ayakkabılarla koşmak sakatlıklara neden olabilir. Koşu ayakkabısı seçiminizi doğru yaptığınızı düşünüyorsanız, aynı ayakkabıdan iki tane almanız ve dönüşümlü olarak kullanmanız ayakkabılarınızın ömrünü uzatabilecektir.

Çok büyük yada küçük çorap giymemelisiniz. Çoraplarınızın pamuklu olmamasına dikkat etmelisiniz. Çünkü pamuklu kumaşlardan yapılmış çoraplar koşu sırasında nemi çeker ve daha uzun süre ıslak kalırlar. Bu yüzden ayaklarınız su toplayabilir. Mümkün ise koşucular için özel olarak tasarlanmış çorapları tercih etmelisiniz.

Tahriş Olmaya Karşı Alınabilecek Önlemler:

Uzun koşu antrenmanları ve yarışları sırasında kol altları, bacak içleri, göğüs uçları (özellikle erkek koşucularda) vb. bölgelerin sürtünmeden dolayı tahriş olması çok olağandır. Uzun koşularda vücudunuzun tahriş olma ihtimali yüksek bölgelerine vazelin veya koşucular için özel imal edilmiş, ter ile akmayan kayganlaştırıcılarından (ing. wax) sürmenizi öneririz. Özellikle erkeklerin göğüs ucu kanamalarını önlemek için küçük yara bantlarını veya sporcular için özellikle tasarlanmış bantları kullanmaları sorunu gidermelerini sağlayacaktır.

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu