Yeşil Doğa

Kuşadası ve Carettalar

Türkiye’de üreme alanı olarak daha güneydeki yerleri tercih eden caretta carettaları iki yıldır Kuşadası Davutlar Sahili’ne geliyor.Carettalar uğrak yeri olarak gördükleri ve iki yıldır üremek için geldikleri sahilde, bu yıl yumurtlama alanı olarak kadınlar plajını seçti.

2012’de 74 Yavru Denizle Buluşmuştu
Üremek için Atlantik, Pasifik ve Hint okyanusunu yüzerek aşan Caretta carettalar son yıllarda Aydın’ın Kuşadası sahillerinde de yuvalandıkları tespit edildi. İlk olarak 2011 yılında, Kuşadası Davutlar sahiline çıkan Caretta caretta insanların yoğun ilgisinden dolayı yumurtlayamadan ayrıldı. Bir yıl sonra 2012’de Davutlar sahilinde bir otelin plajına yaptığı yuvaya 81 yumurta bıraktı ve bu yuvadan çıkan 74 yavru başarı ile denizle buluştu.
Yeni Yumurtlama İhtimaline Karşı Kumsallar Takip Ediliyor

Kuşadası sahillerinde yuvalanmanın devam edip etmeyeceği beklenirken bu yıl da Kuşadası kadınlar plajında bir Caretta carettanın yumurtladığı görüldü. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü’ne bağlı bölge müdürlüğü ekiplerince yumurtlama yapılan alanda, gerekli güvenlik tedbiri alındı. Ayrıca yeni yumurtlama olması ihtimaline karşı kumsalların görevli bekçiler ve mühendisler tarafından takibi yapılıyor.

Carettalar Genellikle Yuva Yaptıkları Kumsala Geri Döner

Caretta carettaların dünyadaki en büyük yuvalama alanları Umman’ın Masirah Adası, Akdeniz’deki önemli yuvalama alanları ise Yunanistan ve Türkiye sahilleri olarak biliniyor. Türkiye’de yuvalama alanları da Ekincik, Dalyan, Dalaman, Fethiye, Patara, Kumluca, Belek, Kızılot, Demirtaş, Gazipaşa, Anamur ve Göksu Deltası.

Çoğu caretta genellikle her seferinde daha önce yuva yaptıkları kumsala geri döner. Sadece aynı kumsalda görünmekle kalmayıp, daha önceki yuvalarının çok yakınlarına yuva yapar ve genellikle yuva başına 120 yumurta bulunur.

Caretta Carettalar İçin Sahillerde Daha Dikkatli Olalım

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu da ülkemiz sahillerinde önemli deniz kaplumbağaları yuvalama sahaları bulunduğunu belirterek, vatandaşlarımızın yavru çıkışlarının devam edeceği 30 Eylül tarihine kadar sahillerde daha dikkatli olmalarını istedi.

karretta 1 karretta 2

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu