Balıkcılık

Lüferi Takibe Alacaklar

Burak Altunöz – Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca lüferin biyoekolojik özellikleri ortaya çıkartılarak buna göre stratejiler belirlemek amacıyla başlatılan projede, denizlerin cesur balığı Çanakkale Boğazı’ndan Hopa’ya kadar izlenecek.

Türk mutfağında damak tadı bakımından ön sıralarda yer alan ve her dönem ticari açıdan yüksek değer taşıyan lüfer, Türk balıkçılarının Karadeniz’de hamsi, istavrit ve palamuttan sonra en önemli avını oluşturuyor.

AA muhabirinin, Trabzon Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Gıda, Tarım ve Hayvancılı Bakanlığı tarafından lüferin özelliklerinin ortaya çıkarılarak sürdürülebilirliği için strateji belirlenmesi amacıyla “Çanakkale Boğazı’ndan Hopa’ya: Lüfer Popülasyonunu İzleme” adıyla proje hazırlandı.

Trabzon Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü’nün yanı sıra İstanbul Üniversitesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ve Bandırma Koyunculuk Araştırma Enstitüsü işbirliğinde bu yıl itibariyle uygulamaya konulan projede 27 araştırmacı görev alıyor

Başta lüfer popülasyonunun göç karakteri olmak üzere, biyoekolojik özelliklerinin tanımına yönelik bugüne kadar tatmin edici çalışma yapılmaması ve bu nedenle yıllardır rasyonel bir yönetim stratejisi uygulanamaması projenin çıkış noktasını oluşturuyor.

Proje ile lüferin büyüme, üreme, beslenme, göç gibi temel biyoekolojik özellikleri tespit edilerek, türün sürdürülebilirliği için gerekli stratejilerin uygulanmasına yönelik bilgiler elde edilebilecek. Bu verilere ek olarak her türlü av aracı ile balıkçılar tarafından avlanan lüfer popülasyonlarının stok yönetimi ve avcılık düzenlemeleri için ilk üreme ve ilk avlanma boyu belirlenecek.

Proje kapsamında ilk olarak saha çalışmaları yapılarak avlanan lüferlerden örnekler alınacak, avcılık verileri kaydedilecek ve avlanan bölgelerin tespiti yapılacak. 2015’e kadar devam edecek projenin maliyeti 329 bin 100 lira olarak belirlendi.

“Lüfer’de gözle görülür düşüş”

Büyüklüğüne göre defne yaprağı, çinekop, sarıkanat, lüfer ve kofana olarak adlandırılan balık, mart ile haziran ayları arasında ürüyor. Sırt kısmı koyu mavi, alt tarafı ise Gümüş renginde olan lüferin ortalama ağırlığı yarım ile bir kilogram arasında değişebiliyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü’nün, avcılığı yapılan önemli deniz balığı türlerine ait 2002-2011 yılları arasındaki verilerine göre lüfer avında son 10 yılda gözle görülür bir düşüş yaşanıyor. 2002 yılında avlanan lüfer miktarı 25 bin tondan 2011’de 3 bin 122 tona geriledi.

Lüferin son 10 yıldaki avlanma istatistiği şöyle:

Yıl Avlanan Lüfer/Ton

2002 Yıl – 25.000 Ton /   2003 Yıl – 22.000 Ton  / 2004 Yıl – 19.901 Ton  /  2005 Yıl –  18.357 Ton  

2006 Yıl – 8.399   Ton   / 2007 Yıl –   6.858  Ton   / 2008 Yıl –   4.048  Ton   / 2009 Yıl –  5.999   Ton

2007 Yıl –   6.858  Ton   / 2010 Yıl –   4.744   Ton  / 2011 Yıl  –   3.122   Ton   

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu