Yeşil Doğa

Manisa’da 1650 Yıllık Zeytin Ağacı

Manisa’da 1650 yıllık zeytin ağacı koruma altına alındı.Manisa’nın Kırkağaç ilçesine bağlı Bakır Beldesi’nde bulunan 1650 yaşındaki zeytin ağacı Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından “Anıt Ağaç” olarak tescillendi.

Manisa Kırkağaç’a bağlı Bakır kasabasında bulunan zeytin ağacı tam 1650 yaşında. Anadolu’da kurulan birçok medeniyete tanıklık eden bu köklü ağaç, hala dallarından zeytin vermeye devam ederken dünyanın en eski zeytin ağacı olma özelliğine de sahip.

Manisa Valiliğince başlatılan “Turizm Seferberliği ve Markalaşma Projesi” kapsamında ilçenin tarihi, kültürel ve beşeri zenginliklerinin tespit edilmesi ve tanıtılması kapsamında Celal Bayar Üniversitesi’nin de katkılarıyla tarihi ağacın yaşı tespit edildi.

Kırkağaç Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Melikşah Taşkın, ağacın yaşının ilçedeki tarımsal zenginliğin çok eski yıllara dayandığının bir kanıtı olduğunu söyledi. Taşkın, Denizli Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonunun kararıyla tabiat yapısı, ölçüleri ve diğer özellikleri bakımından zeytin ağacının “ anıt ağaç” olarak tescil edilmesinin uygun bulunduğunu belirtti.

Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi ise, ağacın özellikleri hakkında bilgiler verirken, Manisa’nın da zeytincilik konusunda önemli bir yere sahip olduğuna dikkat çekti.

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu