Balıkcılık

Manyas Gölünde Balıklar oksijensizlikten telef oldu

Manyas Gölü ve çevresindeki kuraklık nedeniyle su çekilmesinin ardından gölden beslenen kanalda su seviyesi azalınca pek çok sazan, kızılkanat, turna ve İsrail sazanı yavrusu, oksijensizlikten telef oldu.

Göl kıyısındaki ilçeye bağlı Hamalı köyünden bazı vatandaşlar, tarlalarına giderken sulama kanalında milyonlarca balık yavrusunu telef olduğunu gördü ve İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkililerine haber verdi.

Yetkililer, bu durumun, su seviyesinin azalmasının yol açtığı oksijen yetersizliğinden kaynaklanmış olabileceğini ancak kesin sonucun su numunelerin analiz edilmesiyle ortaya çıkacağını bildirdi.

Manyas Gölü’nde balıkçılık yapan Hayrullah Selvi, gazetecilere yaptığı açıklamada, yıllardır bölgede avlandığını ve bu manzarayla ilk kez karşılaştığını söyledi.

Balıkların yumurta bırakmak için sığ yerleri tercih ettiğini, bu yıl yağmurların gecikmesi nedeniyle sığ alanların tamamen su seviyesinin üzerinde kaldığını belirten Selvi, şunları kaydetti:

“Balıklar yumurta bırakmak için sığ, sazlık ve kuytu alanları seçer. Yumurta bıraktıkları dönemde sulama kanalında yeterli su bulunuyordu ancak yağış olmaması ve regülatör kapaklarının açık olması nedeniyle su, denize gitti. Bu durum, Manyas Gölü’nde su seviyesinin düşmesine neden oldu. Gölde su azalınca bu kez sulama kanallarına su gelmedi ve maalesef milyonlarca sazan, kızılkanat, turna ve İsrail sazanı yavrusu telef oldu.”

Kaymakamlığın, olayla ilgili çalışma başlattığı öğrenildi.

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu