Yeşil Doğa

Nadir görülüyor…

Mahmuzlu kız kuşu ortaya çıktı.Zengin biyoçeşitliliğiyle bilinen Diyarbakır'daki Dicle Vadisi'nde, corona virüs nedeniyle insan sayısının azalması nadir bulunan mahmuzlu kız kuşunun görülmesini sağladı.

Dicle Üniversitesi Biyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kılıç, “Son zamanlarda özellikle corona virüsten kaynaklanan insan faaliyetlerinin azalmasıyla, mahmuzlu kız kuşları daha fazla yavru yetiştiriyorlar ve göçe daha fazla birey gönderebiliyorlar” dedi.

Dicle Vadisi’nde avlanmaları yasak olan koruma altındaki mahmuzlu kız kuşu görüldü. Avrupa’nın Yaban Hayatı ve Yaşama Ortamlarını Koruma Sözleşmesi’ne (BERN) göre, koruma altındaki göçmen kuş, lagünler, tuzlu ve acı bataklıklar ile göl ve nehir kenarlarında yaşamlarını sürdürüyor. Böcek ve omurgasız hayvanlar ile besleniyor.

İNSAN FAALİYETİ AZALINCA RAHAT BESİN BULUYORLAR

Dicle Üniversitesi Biyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Kılıç, “Mahmuzlu kız kuşu, su kenarlarında yaşar. Böceklerle ve omurgasız hayvanlarla beslenir. Bunun yakın akrabası olan kız kuşları ile aynı gruptandır. Özellikle son dönemlerde nadir görülmesiyle doğaseverlerin dikkatini çekmekte. Anadolu’da üremesini gerçekleştirir. Bu mevsimde Anadolu’da farklı bölgelerde karşımıza çıkar.

Son zamanlarda özellikle corona virüsten kaynaklanan insan faaliyetlerinin azalmasıyla, mahmuzlu kız kuşu daha fazla yavru yetiştiriyor ve göçe daha fazla birey gönderebiliyor. Dolayısıyla corona virüs, biyoçeşitliliğe ve tür zenginliğine olumlu katkıda bulunmuştur. İnsanların faaliyeti az olduğu için bunlar, tabiatta daha rahat besin buluyorlar. Yuvaları, yavruları rahatsız edilmiyor. Dolayısıyla daha fazla yavru yetiştirebiliyorlar” dedi.

Kaynak: gazetevatan.com

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu