Balıkcılık

Orfoza Kameralı Takip

Orfoz ve lahoz balıklarının yasaklara rağmen avlanması karşısında ilginç bir çözüm “kameralı takip”…
Fırat Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bülent Şen, ”Orfoz ve lahoz balıkları küçük olarak avlanılıp yasaklara uyulmuyorsa, denetleme mekanizması yapılamıyor demektir. Böyle durumlarda satış yerleri ile avlanma bölgelerine kamera sistemi yerleştirilebilir” dedi.

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) ile Deniz Ticaret Odası (DTO) Fethiye Şubesi işbirliğinde düzenlenen ”Öldürdüğünüz Orfozu Yaşatarak 100 Kere Satabilirsiniz” başlıklı panel ilçedeki bir otelde yapıldı.

Panelde konuşan Prof. Dr. Bülent Şen, 2007 yılında Fethiye Körfezi’nin sorunlarının ele alındığı 2 toplantı yapıldığını ve çevre sorunlarının ilgililere aktarıldığını anımsattı. Yapılan araştırmaların sonuçlarının mutlaka değerlendirilmesi gerektiğine işaret eden Prof. Dr. Şen, ”Yoksa bir netice elde edilebileceğini düşünmüyorum. Burada çevre koruma bilinci çok önemli. Orfoz ve lahoz balıkları küçük olarak avlanılıp yasaklara uyulmuyorsa, denetleme mekanizması yapılamıyor demektir. Böyle durumlarda satış yerleri ile avlanma bölgelerine kamera sistemi yerleştirilebilir. İnsan faktörünün yetersiz olduğu yerlerde makinelerden yararlanılmalıdır” diye konuştu.

Fırat Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nuri Başusta da Fethiye’de 200’den fazla balık türü, 20 tür köpekbalığı ve vatos, 150 kemikli balık türü, 20 yabancı ve yayılımcı balık türü tespit edildiğini söyledi.

Bölgede 12 ay boyunca balık tezgahlarında lahoz ve orfoz satıldığını belirten Prof. Dr. Başusta, şöyle konuştu:”Denetim mekanizması fazla işlemiyor. Balıklara üreme şansı verilmiyor. 15 Haziran-31 Temmuz arasındaki yasağa uyulmaması nedeniyle yasal boyun altındaki balıklar avlanılıyor. Fethiye’de deniz altında çekilen fotoğraflardan deniz dibi kirliliği yaşandığını anladık. Bilgisayar kasasından hayalet ağlara kadar değişik cisim bulundu. Bu hayalet ağlar hem insanlar hem de su altındaki canlılar için tehlike yaratıyor. Bölgedeki olumsuzluklar, amatör balıkçıların bilinçsiz avlanmaları ve denetimsizlik nedeniyle ortaya çıkıyor .”

Muğla Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Halit Filiz ise, tesadüfi yakalama nedeniyle balık türlerinin büyük zarar gördüğünü ifade ederek, ”4,5 milyar yılda oluşan dengeyi insanlar 40-50 yıl içinde bozdu. Dünya genelinde 20 milyon ton balık hedef dışı avcılıktan zarar gördü. Akdeniz’deki 55 tür köpekbalığından 30’u korunmaya muhtaç” dedi.

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu