Yeşil Doğa

Örümcek Isırığı….

Örümcek ısırığı

Örümcekler doğada yer alan zehirli ve zehirsiz türleri bulunan hayvanlardır. Görünüş olarak insanların korktuğu hayvan türüdür. Çoğu örümceklerin zehirli olduğunu bilmeden sadece görüntüsünden korkulur. Örümcekler avları dışında insanları zehirlemek için yada insanlardan kendilerine zarar verildiği zaman ısırırlar. Zehirli olan örümcek ısırıklarında kişide aşırı derecede ağrı, yanma hissi, solunum yetmezliği ve vücutta hücrelerin ölmesi görülür.

Ancak yapılan araştırmalarda örümceklerin %98-99 unun ısırıklarının zararsız olduğu görülmüştür. Zararlı olan örümceklerin ısırıklarında ise bazılarının panzehiri dahi yoktur. Doğada bir çok örümcek türü vardır. Bunların bazılarının zehri çok bazılarının zehri ise azdır. Sadece üç örümcek türü zehirsizdir. Genelde koyu renkli örümcekler diğerlerine göre daha zehirlidirler. Ormanda yaşayan örümceklerin ısırığı ölüme kadar götürmektedir.

Örümcek ısırığı belirtileri: 

Isırılan yerde ağrı görülür.

Karın bölgesinde sertleşme görülür.

Karın bölgesinde çok şiddetli ağrı görülür.

Bulantı ve buna bağlı kusma görülür.

Kişide üşüme ve titreme görülür.

Titremeye bağlı yüksek ateş ve terleme görülür.

Vücudun bazı yerlerine kramplar görülür.

Örümcek ısırıklarında ilk yardım:
Örümceğin ısırdığı yer kesilerek zehir emilerek tükürülür. Böylelikle zehrin vücuda dağılması engellenir.

Örümceğin ısırdığı yer kol veya bacakta ise ısırdığı yerin iki üç parmak üstü bağlanır.

Örümceğin ısırdığı yerin üzerine soğuk suyla yıkanmış bez konulmalıdır.

Örümceğin ısırdığı yerin üzerini sodalı bezle silmek ağrıyı azaltır.

Yapılan ilk yardımdan sonra hasta en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir. İlk yardım yapıldı diye sağlık kuruluşuna gidilmemezlik yapılmamalıdır. Zehirli örümcek ısırıklarında bir hafta sonra vücutta çürümeler görülür. Ve bu aşamadan sonra tedavi daha zordur.

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu