Balıkcılık

Palamut Yakalamak

Karadenizde başlayan ve sonbahar ayına doğru büyük denizlere doğru süren bu balığın öyküsü çok ilgi çekicidir.Kirliliğe inat dünyanın en lezzetli balıklarının yetiştiği Karadenizin bir çok balığı değerlidir ancak bolluğu ve çoğu zaman pek çok insanın alabileceği fiyatlardan satılması palamutun değerini bir kat daha arttırır.Sonbahar aylarında başlayan palamut göçü genellikle Karadeniz ve İstanbul civarındaki kıyı oltacılarını sevindirir ve yakalaması zor olan bir balıktır.

Yıl boyunca hamsi ile beslenen palamut sürüleri ağustos ayı itibari ile belli bir hiyerarşi ile göç etmeye başlarlar ancak net bir zaman belirtmek gerçekçi olmaz.Özellikle İstanbul kıyılarında avlanan amatör balıkçıların palamut kıyıya yaklaştığı anda büyük bir av yapacakları garantidir.Genellikle boğazın avrupa yakasında Kireçburnu – Tarabya arasında iyi av verir.Fakat balık uzaktan geldiği için yakalaması gerçekten zahmetlidir.Eğer zahmetsiz bir av yapmak istiyorsanız bunun için eski ve yeni Galata köprülerinde sabaha karşı oltanızı atarak hamsi ile yemleyeceğiniz oltanızla şansınızı deneyebilirsiniz.Anlaşılacağı gibi biraz tecrübe, hava durumunda ki kötüden iyiye ani dönüşümler ve iyi bir takip neticesinde defalarca kere olmasada en azından 1 kez iyi palamut avı yapma şansına sahip olabilirsiniz.

Yem Seçimi :

Palamutun başlıca besin kaynağı hamsidir.Ancak hamsi olta fırlatıldığında dağılıp düşeceğinden uzak atışlar için tercih edilmez.Zaten kıyıdan yapılacak yemli avcılığı o kadar verimli geçmeyecektir ancak ısrarla tutmak istiyorum diyorsanız 20 gramlık bir zoka ve hamsi kullanarak az önce bahsettiğim yerlerde palamut tutabilirsiniz.Ama verimli avcılık yapılacaksa yemli olta yerine iki tür sahte yem formatı tercih edilmelidir.Ancak sahte balık ve çapari kullanmak palamut avının verimliliğini arttıracaktır.

Yer Seçimi :

Palamut için sadece göç zamanı yer söyleyemek mantıklıdır.Genellikle suyun çok akıntılı ve çırpıntılı olduğu bölgelerde palamut tutma şansınızın olduğunu unutmayın.Ayrıca ava gitmeden bir gün önce palamut olduğunu bildiğiniz alanda küçük bir gezi yaparak hangi tür olta ya da yem kullanıldığını tespit etmeniz daha akıılıca olacaktır.

Olta ve Yemin Hazırlanması :

Palamut çaparisi iki karış 0,30 misinadan hazırlanmış kösteklerin 0,40 ya da biraz daha üzeri misina bedenine bağlanıp minimum 125 gram kurşun ile tamamlanan bir oltadır.Şayet kıyıdan bu çapariyi kullanacaksanız tüylerin büyüklüğünün abartılı olmaması gerekir.İğne büyüklüğü siyah renk 3 numara iğneyi geçmezse avcı bir takım elde edilmiş olur. Oltanın ilk atım anında kurşun dibe indirilmez, aksine çok kısa bir miktar bırakıldıktan sonra makara orta kararda olacak şekilde bir kaç tur sarıldıktan sonra kamış vasıtasıyla sert haraketlerle bir kaç kez vurulur ( çapari yapılır ). Bu haraket balık çaparide hissedilene kadar devam eder. Balık çaparide hissedildiğinde beklemek yanlış olacaktır.Bunun yerine çok sert çapari yapmadan yavaş yavaş oltayı sarmak mantıklı bir haraket olacak ve oltayı dolduracaktır.

Diğer bir sahte yem ise Daiwanın meşhur Prenses modeli ya da ona benzeyen ( Strike Pro gibi ) sahte balıklardır.125 gram ya da üzeri bir yüzdürme kurşunu direk olta klipsine bağlandıktan sonra arkasına 1,5 kulaç iyi kalite 0,25 misina bağlanır ve misinaya son olarak sahte balık eklenir.Bu marka ve modeli özellikle vermemin sebebi büyük tecrübeler yaşamış olmam.Olta atıldıktan sonra kamış sabit tutulmaz, her iki turdan sonra bir kez çapari yaparcasına çekilir.Bu sahtenin suda ki aksiyonunu kuvvetlendirecek ve balığın ilgisini bir kat daha arttıracaktır.

İpucu :

* Bir palamut çapariye vurduğunda sarmadan dolmasını beklerseniz elinize bir kaç balık ve bir yumak iğne gelmesi olasıdır.

* Palamut çok narin bir balık olduğu için ister çaparide ister yemli oltada olsun çok çabuk yorulur.Bu yüzden oltanızı hızlı çekmenize gerek yoktur.

* Deniz kenarına geldiğinizde ( İstanbul ve Karadeniz kıyıları ) denizin kaynadığını ve balıkların kaçıştıklarını görüyorsanız bunun muhtemel iki anlamı vardır : Palamut veya Lüfer.

* Pazardan palamut alırken size uskumru ve hatta tombik satmalarına izin vermeyin.Özellikle halk pazarlarında, ithal uskumru palamut olarak satılır.Daha da acısı bazı avcılar tarafından Akdeniz ve Ege denizlerinde orkinoz yavruları ( tombik ) yakalanarak ” kan palamutu ” ve ” palamut ” adı altında hem internet ortamında hem reelde teşhir edilirler.Bunlar palamut türü olmamakla birlikte yakalanması bence etik değildir.Palamutla tombiği birbirinden ayıran en büyük fark üzerinde bulunan siyah beneklerdir ve bu benekler palamutta yoktur.

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu