Sağlıklı Yaşam

Sağlıklı Zayıflamak

Kilo vermek ve zayıflamak isteyenler, bilmeden ya da farkına varmadan yapılan hatalar nedeniyle zayıflama sürecini uzatmakta, hatta kilolarına yeni kilolar katmaktadırlar. Dışarda veya evde yerken dikkat edeceğiniz basit püf noktaları ile hem sağlıklı beslenecek hem de zayıflama planınız aksamayacaktır.  İşte aklınızda tutmanız gerekenlerden bir kaçı;

Gün içinde açık siyah çay veya limonlu yeşil çay tercih edin ve bol bol su için. Bazı araştırmalara göre  su tüketiminizin günlük olarak kilonuzun  %30′u kadar yeterli olabileceğini ortaya çıkarmıştır. (Örneğin 70 kg iseniz;  70 x 0.30 = 2.1 lt.) Yaz mevsimi  itibariyle bu oranı %10 daha artırılabilirsiniz. Özellikle su ve yeşil çay metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakımına yardımcı olur.

Çaylarınızda kesme şeker, esmer şeker ya da sıvı şeklinde şeker kullanmayın. Kahvaltılarda  reçellerden uzak durun. Bunların yerine, miktarını abartmadan, bal ve pekmez gibi doğal  ürünleri tercih edebilirsiniz.

Salatalarınızdaki tercihleriniz öncelikle bol yeşillik ve mevsimine göre sebzelerden oluşmalıdır. İkinci tercih olarak baklagiller, üçüncü tercih ise yeşilliklerle birlikte hazırlanmış ızgara balık, tavuk ya da bonfile parçacıkları bulunan salatalardır. Salatalarınıza sos olarak 1-2 çorba kaşığı limon-zeytinyağı  ya da balzemik sirke-zeytinyağı karışımını dökebilirsiniz . Unutmayın,  yediğiniz salataların üzerine ekleyeceğiniz mayonez içerikli soslar, kilo aldırıcıdır.

Pizza seçerken, ince hamurlu, domates ve mozzarella karışımı ya da karışık sebzeli ve peynirli olanlarını tercih edin. Makarnalarda ise mümkün olduğunca sade pişirilmiş, domates soslu olanları seçin. Makarnalarda salatalar gibi bol soslu ve yağlı olduklarında tamamen kilo aldırıcı olmaktadırlar.

Kırmızı et seçimlerinizde en iyisi bonfile, nuar gibi çok yağ ihtiva etmeyen kısımlar olmalıdır. Bunları pişirirken kızartma yerine ızgara tercih edilmeli  ve yanında bol sebze ile servisi yapılmalıdır.

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu