Sıradışı Haberler

Sahile Vuran Balık Yumurtaları

Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı Altınoluk beldesinde, denizde bol miktarda balık yumurtası görüldü. Satıhta tabaka oluşturan yumurtalar, adeta denizi sarıya boyadı. Altınoluk Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Halil Ataç, yaptığı açıklamada dede ve baba mesleği olan balıkçılıkla uğraştığını, yıllardır böyle bir yavrulama hiç görmediğini söyledi.

Ataç, üç gündür denizin yüzeyinde oluşan sarımtırak bir renk gördü. Bunun teknelerin atığı olabileceğini düşünerek araştırmaya başladı. Deniz kirliliği sandıkları duruma balık yumurtalarının yol açtığını öğrendiklerinde hem mutlu olduklarını hem de şaşırdıklarını dile getiren Kooperatifi Başkanı Ataç, “Teknelerden atık olup olmadığını bile araştırdık. Bugün balık yumurtalarını sahilde elimize aldığımızda gerçeği öğrendik. Bunu yapay resiflerle bağdaştırıyorum. Yapay resifler, gırgırların yakına ve üzerlerine ağ atmasını engellediği balıklar rahat yumurtlayabildi.” dedi. Ataç, bundan sonra Altınoluk’ta balık bolluğu olacağını söyledi.

Bölgeye gelerek incelemelerde bulunan Edremit Kaymakamı Osman Tunç ise balıkçıların hayat boyu görmedikleri bir durum yaşandığına dikkati çekerek şunları kaydetti: “Aslında bir kirlilik değil, denizin canlanmasının göstergesi olduğunu anlayan balıkçıların yüzü güldü. Buraya gelirken denizin yüzeyinde, farklı yerlerde aynı rengi gördüm. Burada gördüğümüz balık yumurtaları, denizin birçok yerinde de var. Bu bize, denizimizin canlanmaya devam ettiğini gösteriyor. Edremit Körfezi, gelecek yıllarda çok daha iyi bir noktaya gelecek.”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın projesi kapsamında bölgede denize, 6 bin 120 adet yapay resif bloğu atıldığını kaydeden Kaymakam Tunç, “Yaklaşık 1,5 yıl oldu. Şu anda Edremit Körfezi’nde balık avlamak serbest. Yapay resifler hem bölgemize hem daha da büyütülerek ülke geneline uygulandığında, balıkçılığa ne denli bir katkı yapabileceğinin de ispatı bu tablo.” şeklinde konuştu.

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu