Avcılık

Böyle Avcılık Olmaz Olsun

ZONGULDAK’ta, sahte bıldırcın sesi çıkarıp kuşların o bölgede toplanarak avlanmasında kullanılan araç teybi, akü ve hoparlörden oluşan 15 elektronik ses cihazı ele geçirildi. Usulsüz avlanmada kullanılan cihazların sahipleri ise saptanamadı.
Zonguldak Orman ve Su İşleri Müdürlüğü ekipleri, geçen 17 Ağustos’ta başlayan 2013-2014 av sezonu ile birlikte denetimlerini artırdı. Son iki haftada il genelindeki avlak sahalar ve ormanlık alanlarda yapılan denetimlerde, usulsüz avlanmada kullanılan elektronik ses cihazları ele geçirildi. Özellikle yüksek noktalara kurulan ve çıkardığı sahte bıldırcın sesi ile çevredeki bıldırcınların o bölgede toplanarak avlanmalarını sağlayan araç teybi, hoparlör ve aküden oluşan 15 ses cihazına el konuldu. Cihazların sahipleri ise belirlenemedi.
Denetimlerde ayrıca kaçak avlanan 4 avcının tüfeğine de el konuldu ve haklarında işlem yapıldı.Zonguldak Orman ve Su İşleri Müdürü Sezgin Örmeci, kentin avcılık açısından oldukça zengin olduğunu söyledi. Belgesi ve izni olanların, avlanma günlerinde, limitleri aşmadan ve ava açık türleri avlama koşuluyla hareket edebileceklerini hatırlatan Örmeci, şöyle konuştu:
“Yöremizde bu dönemde bıldırcın avı yoğun. Çünkü eylül ve ekim aylarında bıldırcın göçü söz konusu. Usulüyle avlananların yanı sıra avlanma belgesi ve izni olmadan ya da usulsüz avlanan avcılar var. Elektronik cihaz kullanmak da usulsüz avlanmaya giriyor. Avcılar, daha önce bıldırcın sesi kaydettikleri kasetleri araç teyplerine takıp, akü yardımıyla çalıştırıyor. Hoparlörden çıkan ses, çevredeki bıldırcınların o bölgede toplanmasını sağlıyor. Bu avlanma türü hem etik değil hem de bıldırcın türünün azalmasına neden oluyor. Biz de bu tür avlanmalara karşı denetimlerimizi aralıksız sürdürüyoruz.”

2 3 10

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu