Anasayfa / Yeşil Doğa / Sapanca Gölü’nde Kuraklık Alarmı

Sapanca Gölü’nde Kuraklık Alarmı

Sakarya ve Kocaeli’nin içme suyu ihtiyacını karşılayan Sapanca Gölü, kuraklık sebebiyle kıyıdan 4-5 metre çekildi. Kocaeli’ndeki Yuvacık Barajı’na gölden insani amaçlı su takviyesi yapılıyor. Kuraklık gölü tehdit ederken TÜPRAŞ, gölden su çekmeye devam ediyor.

Meteoroloji Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre haziran ve temmuz aylarında şehre mevsim normallerinin altında yağış düştü. Yuvacık Barajı’na da su sağlayan gölün su seviyesi hızla düşerken TÜPRAŞ’ın da sanayi amaçlı su alması endişeleri artırıyor. Sakarya Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü Rüstem Keleş, DSİ kayıtlarında endüstriyel amaçlı bir tahsisin olmadığını belirterek TÜPRAŞ’ın gölden su çekmesinin yasal olmadığını ifade etmişti. Gölün sadece insani amaçlı olarak kullanılması gerektiğini kaydeden Keleş, gölün kapasitesinin ancak bu şekilde kullanıma yeterli olabileceğini belirtmişti. Göldeki su seviyesinde korkulacak bir durum olmadığını kaydeden Keleş bir de uyarıda bulundu: “Şu an su oranı mevsim normallerinde. Su yetmezliği ile ilgili risk yok. Ancak vatandaşlarımızdan rica ediyorum. Suyu her zaman tasarruflu kullanmaya özen göstersinler.”

Sapanca Golu korkutuyor Sapanca Golu korkutuyor

Hakkında SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Vaşak Restoran Bahçesinde Kediyi böyle avladı…

TUNCELİ’de nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu için koruma altına alınan vaşak, ...