Yeşil Doğa

Sapanca Gölü’nün Kıyısında Basın Açıklaması

Sapanca Gölü ve Doğayı Koruma Derneği (GÖLDER) üyeleri, kuraklık tehlikesi nedeniyle su seviyesi düşen Sapanca Gölü’nün kıyısında basın açıklaması yaptı.

GÖLDER Başkanı Cemal Karaağaç, gazetecilere yaptığı açıklamada, sadece bir grup gönüllünün Sapanca Gölü’ndeki çekilmeye engel olamayacağını, halkın duyarlılığıyla gölde yaşanan olumsuzlukların aşılabileceğini söyledi.

Dünya Su Günü’nün Birleşmiş Milletler (BM) tarafından 1993 yılından itibaren kutlandığına dikkati çeken Karaağaç, “Bugün ne yazık ki ülkemiz için hala su politikasının varlığından söz edilemez. Sapanca Gölü, plansız biçimde yağmalanmaktadır. Sapanca Gölü, uzun yıllardır, hakkında çeşitli kanun ve yönetmelikler çıkarılmasına rağmen yağmalanmış bir göldür” diye konuştu.

“Su rejimi oluşturulmalı”

Göl suyunun kullanımında sivil toplum kuruluşlarının da söz sahibi olması gerektiğini anlatan Karaağaç, Anayasa’ya göre her bireyin sağlıklı çevrede yaşama hakkı olduğunu anlattı.

“Bu, ekolojik ve biyolojik zorunluluğu herhangi bir maddi şarta bağlayan anlayışların, göl suyunu korumak ve en sağlıklı koşullarda sizlere ulaştırmak gibi bir yükümlülüğü vardır” diyen Karaağaç, şunları kaydetti:

“Eğer bu yükümlülük, göl suyunun korunması ve kullanılması kriterlerinden birini bile halk yararına yerine getirmiyorsa, ‘doğal kaynaklara ve halka ihanet ediyor’ demektir. Sapanca Gölü kamuya aitse, göl üzerine karar verme süreçlerine sivil toplum oluşumlarının, dolayısıyla halkın da katılımını sağlamak kaçınılmaz devlet sorumluluğudur. Sapanca Gölü, hidrolojisinde çeşitli olumsuz etkenler ve gölden su tahsis kriterlerinin dikkate alınabileceği yeni bir araştırma yapılarak, kendine has su rejiminin oluşturulması bağlamında devletimiz ve hükümetimizin, bakanlıkları ve ilgili idareler aracılığıyla iradesini en yakın sürede ortaya koyacağına inanıyoruz.”

Basın açıklamasının ardından dernek üyeleri, yeraltı su kaynaklarının özgürlüğünü simgelemek amacı ile gökyüzüne dilek fenerleri bıraktı.

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu