Sağlıklı Yaşam

Şifa Kaynağı Pestil

Pestil çocuk gelişimine anne sütü gibi faydalı.

Pekmez veya koyulaştırılmış meyve şıraları, pestilin hazırlanmasında hammadde olarak kullanılır ayrıca pestil yapımında kullanılan fındık, ceviz gibi yağlı tohumlar protein, vitamin ve mineral madde yönünden zenginleşmesini sağlar. İçerdiği nişasta ise geç kana karıştığı için kan şekerini uzun süre stabil kalmasını sağlar. Ayrıca glikozun fiziksel ve zihinsel performans ile yakından ilgisi vardır. Beynin enerji kaynağı olan glikoz insilün salgısını arttırdığından triptofanın kan-beyin bariyerini aşmasına ve beynin çalışmasında işlevi olan seratoninin sentezinde kullanılmasına yardımcı olmaktadır. Yani mutlu eder.Ara öğünler için en iyi alternatif

Pestil ülkemizin çeşitli yörelerinde üzüm, erik, kayısı, elma gibi meyvelerden üretilir. Pestil iyi bir enerji kaynağıdır. Enerji değeri yüksek olan pestil özellikle çocuklar, sporcular, ağır işlerde çalışanlar ve yaşlıların diyetlerinde yer alabilir. Özellikle gelişmiş ülkelerde doğala dönüş bilinci yaygınlaştığından doğal ürünlerin beslenmedeki yeri daha da önem kazanmaktadır. Pestil özellikle çocuklarda ve yetişkinlerde enerji değeri yüksek, fakat besleyici özelliği olmayan veya dengesiz beslenmeye yol açan ara öğünlerde yenebilen veya içilebilen (bisküviler, şekerlemeler, şekerli içecekler vb.) yiyecek ve içecekler yerine özellikle enerji gereksinimi artmış bireylere önerilebilecek, dengeli beslenmeyi bozmayacak bir geleneksel besindir.

Bisküvi Kurabiyenin Yerini Almalı

Kalp, tansiyon, kanser ve diyabete doğal önlem.

Yemeğe hazır yiyecekler (krakerler, bisküviler, şekerlemeler vb.) ara öğünlerde sıklıkla tüketildiğinde aşırı ve dengesiz beslenmeye neden olabilecekleri, çocuklarda tokluk hissi ile iştahsızlık oluşturarak diğer besin değeri yüksek besinlerin tüketiminin azalmasına yol açabilecekleri, yetişkinlerde ise aşırı ve dengesiz beslenmenin şişmanlık, diyabet, kalp damar hastalıkları, hipertansiyon ve kanser gibi bazı hastalıklara riski arttırabilecekleri bilinmektedir. Bu nedenlerden dolayı ara öğünlerde bu tür ürünlerin yerine pestil gibi enerji değeri yüksek, aynı zamanda besleyici değeri daha fazla olan ve daha doğal olan besinlerin üretilmesi ve tüketilmesinin arttırılması çalışmalarına yönlenilebilir.

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu