Balıkcılık

Siirt’te Alabalık Yetiştiriciliği

Siirt’in Şirvan ilçesi Taşlı köyü yakınlarında Alkumru Baraj göletinde 5 bin 500 metrekare alan üzerinde 200 ton kapasiteli alabalık yetiştiriciliği faaliyete başladı.

Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, beraberinde Garnizon Komutanı Tuğgeneral Halil Soysal, Şirvan Kaymakamı Mehmet Öztürk, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Şenol Yeloğlu, İl Emniyet Müdürü Metin Özkan ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İzzet Murat ile birlikte Taşlı köyü mevkiinde Alkumru Baraj göletinde konuşlanan, kafes balıkçılığı tesislerinde incelemelerde bulundu. Baraj göletinde kafes balıkçılığı yapılan tesise işletmeye ait botla giden Vali Tutulmaz, tesis sahibi Tevfik Carlık ile Gıda. Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkililerinden bilgi aldı.

Vali Tutulmaz, “Alabalık tesisimiz 200 bin balık kapasiteye sahiptir. Önümüzdeki yıllarda da benzerlerinin olacağını tahmin ediyoruz. Barajlarda Hidro Elektrik Santralleri dolayısıyla elde edilen enerjinin yanında, balıkçılık alanında da yeni iş alanları doğdu, bununda ilk örneğini bu günkü bulunduğumuz tesiste görüyoruz. Bundan sonraki beklentimiz diğer barajlarımızda da benzer tesislerin kurularak, barajların daha verimli hale getirilmesini arzu ediyoruz” dedi.

İşletmeye her türlü teknik desteğin verildiğini kaydeden Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İzzet Murat ise, “5 bin 500 metrekarede gölet alanı üzerinde, 10 yıl süreyle kiralanma işlemleri il müdürlüğümüzce onaylanarak çalışmalara başlanmış ve kısa sürede kafeslerin konuşlanması tamamlanmıştır. İşletmede 16 metre çapında ve 9 metre ağ derinliğinde, 10 adet yüzer kafes ile ilk etapta 30 gram ağırlığında 200 bin adet yani 50 ton yavru balık ile üretime başlanmıştır. Balıkların 3-4 ay gibi bir sürede porsiyonluk boya ulaşıp, pazara sunulması planlanmaktadır” diye konuştu.

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu