Anasayfa / Avcılık / Simav’da Kınalı Keklikler Doğaya salındı…

Simav’da Kınalı Keklikler Doğaya salındı…

Simav Avcılık Atıcılık ve İhtisas Kulübü Başkanı Alaeddin Derdibelirsiz, ilçenin Nadarçam mevkiine 250 kınalı kekliği salarak doğayla buluşturmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Simav’da yaban hayatının devamı için çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini ifade eden Derdibelirsiz, üretme istasyonlarında yetiştirilen 250 kınalı kekliği satın alarak yaban hayatına katkı sağlamayı amaçladıklarını söyledi.

Bir zamanlar keklik popülasyonunun en fazla olduğu yerlerin başında Simav’ın geldiğini hatırlatan Derdibelirsiz, “Keklik salımı yaptığımız bölgede yaklaşık 5 yıldır aynı faaliyetimizi sürdürüyoruz. Saldığımız keklikleri de gözümüzün içi gibi bakıp gözetiyoruz. Bu bölgede av yasağı uyguluyoruz” dedi.

Av ve yaban hayatı sahalarının tarım alanlarına dönüştürülmesi, tarımda ilaç ve gübrelemenin aşırı ve bilinçsiz kullanımı, kaçak ve usulsüz avcılık gibi nedenlerden dolayı kınalı keklik popülasyonunun azaldığına dikkat çeken Derdibelirsiz, kekliklerin en büyük özelliklerinin tarım alanlarında buğdaylara zarar veren böcekleri ve insan sağlığı için büyük tehlike arz eden keneleri yemeleri olduğu belirtti.

Kaynak: DHA

Hakkında SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Kırklareli’de Martı ve Karabatak Avcılığına Ceza…

Kırklareli Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ekipleri, ilçeye bağlı İğneada beldesinde ...