Sıradışı Haberler

Artık Balıklar da GDO’lu!

Domates ve mısırın ardından şimdi de genetiği değiştirilmiş somon balığı üretildi.ABD’li AquaBounty Firması’nın ürettiği somon balıklarının 1 saatte 2 kat büyüdüğü tespit edildi.

GDO Somon, ABD’nin sağlık otoritesinden onay aldı. Çabuk büyüyen ve dayanıklı olan iki ayrı balıktan alınan genler eklenerek geliştirilen GDO Somon, ABD’nin en büyük sağlık otoritesinden onay aldı.

Ancak bu girişimi eleştirenler hormonlu somonun insanlarda alerjiye, denizlerde doğal somon nüfusunun azalmasına yol açabileceğini savunuyor. GDO’lu mısır tartışması tüm dünyada devam ederken şimdi de dünyanın ilk GDO balığı sofralarımıza geliyor.

Bundan iki yıl önce bilim adamları dünyanın ilk genetiği değiştirilmiş somon balığını geliştirdiklerini açıklamıştı. Somon balığını üreten Massachusetts merkezli AquaBounty şirketi, balığın hem tüketim hem de çevreye etkisi açısından güvenli olduğunu savundu.

Ancak o açıklamanın ardından balığın satışa sunulmaması için özellikle GDO’lu ürünlere karşı savaş veren örgütler büyük kampanyalar yaptı.

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu