Avcılık

Sülün Avcılığı

Erkek ve dişi ayrı görünümdedir. Erkekleri çok renkli, uzun kuyruklu, süslü  bir kuştur. Erkeklerde baş, boyun koyu yeşil, madeni lacivert pırıltılıdır.  Gözlerinin etrafı çıplak ve koyu kırmızıdır. Kulak arkasındaki tüyler başın  arkasında kulak gibi uzamıştır. Boynun altı, ense dibi ve göğüs tüyler koyu  kırmızı-kahverengi, mor-erguvani parıltılı, üzerleri enine siyah lekelidir.  Karın koyu kahverengi, sırt, omuz ve kanat örtü tüyleri kırmızı, uçları siyah ve  beyaz bantlıdır. Kanat uçma tüyleri kahverengi, üzerleri pas sarısı bantlıdır.  Kuyruk tüyleri uzun, dipte açık gri-kahverengi uca doğru kızıl kahverengi ve  enine geniş siyah bantlıdır.
Sülünlerde dişilerin rengi açık gri kahverengi, boyun ve göğüs açık erguvani  parıltılı ve enine koyu lekelidir. Karın açık, enine lekeli, kuyruk uzun açık  gri kahverengi, üzeri siyah, koyu kahverengi bantlıdır. Her ikisinde gaga ve  ayaklar boynuz rengi, erkeklerin ayağında mahmuz bulunur. Büyük bir gürültüyle  dikine havalanır, bir müddet sonra arasıra kanat vurarak ve süzülerek düz bir  doğrultuda uçar. Genellikle sessizdirler. Tünerken “kukukuk-gok-gok” diye sesler  çıkarırlar. Erkekler horozu andırır “Kirki-kkerikkiii” diye öterler. Boy  erkeklerde 75-85 sm., dişilerde 53-63 sm.’dir.

Sülünlerin Yaşam Alanı Denizden 400 m. yüksekliğe kadar olan mıntıkalarda  orman kenarında, sulak, ağaçlık yerlerde, ekili alanların çevrelerindeki  çalılıklarda yaşarlar. Yuvasını yerde yapar, zeytuni benekli 12-16 yumurtlar.  Kuluçka süresi 24 gündür. Yavrular 2 haftada analarıyla ağaçlara tüneyecek kadar  uçabilirler. 3 haftada iyice uçarlar. Geceleri ağaçlarda tünerler. Meyveler,  taneler, bitki yumruları, ot tohumları ve böceklerle beslenirler.

Yurdumuzda doğal olarak Samsun, Sinop, Zonguldak, Sakarya, Kocaeli illerinde,  İstanbul’un Şile, Terkos, Beykoz, Sarıyer, Çatalca, Kırklareli’ nin Vize, Saray,  Tekirdağ’ın Çorlu Çerkezköy, Bursa’nın Karacabey ve M.Kemalpaşa ilçelerinde  bulunur.

 

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu