Sıradışı Haberler

Tarihi Kumkapı Hali taşınıyor

Kumkapı’daki su ürünleri hâli, altyapısının yetersiz olması ve artan ihtiyacı karşılayamaması nedeniyle Beylikdüzü’ne taşınacak. Yeni hâlin temmuzdan itibaren hizmet vermesi planlanıyor.

Taraf gazetesinin haberine göre, İstanbul Su Ürünleri Hali Komisyoncuları Derneği (İSKOMDER) Başkanı Mahmut Uçan, hâlin taşınacağını açıkladı. Kumkapı’daki balık halinin artık yetersiz kaldığını ifade eden Mahmut Uçan, “Hâlin kapasitesi 35 bin. Yenisinin kapasitesi 410 bin metrekare olacak. Yani buranın 11 katı. Öte yandan yeni yerimizde cami, buzhane, otel, lokanta aklınıza gelen her şey var. Avrupa standartlarının üzerinde bir hal yapıyoruz” diye konuştu. Uçan, şu anda 40 bin tonun üzerinde balık üretimi olduğunu, yeni halde üretimin 50-60 bine çıkacağını belirtti.

“BAŞBAKANIMIZ’LA AÇACAĞIZ”

Beylikdüzü’nde yapımı süren yeni halde Avrupa ülkelerine ihracatın yanı sıra elektronik ortamda da satış yapabileceklerini sözlerine ekleyen Uçan, “Geçen hafta gidip inşaat alanını gezdik. Çalışmalar devam ediyor. İnşallah 2014’ün 9’uncu ayındaki sezonumuzun açılışını Başbakanımızla yaparız” ifadelerini kullandı.

Uçan, eski halin yerinin bir bölümünün lastik tekerlekli araçlar için yapılacak tüp geçiş projesinde kullanılacağını belirterek halin diğer bölümüne de modern balıkçı dükkanlarının yapılacağını belirtti.

“KAYIT DIŞINI AZALTACAĞIZ”

İSKOMDER Başkanı Uçan, yeni halde ülkeye daha çok katma değer sağlayacaklarını ve kayıtdışılığın daha az olacağını ifade etti. Şu anda veresiye yöntemiyle çalıştıklarını söyleyen Uçan şöyle konuştu:

“Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir satış yok. Örneğin son günlerde dövizde artış oldu. Biz Türk lirası olarak satış yapıyoruz. Sattığımız Türk lirası, aldığımız Türk lirası ama borcumuz döviz. Buyüzden esnafımız zarar görüyor. Bu nedenle yeni halde satışları peşine çevirmeyi düşünüyoruz”

BALIKÇILIK BAKANLIĞI İSTEDİ

Uçan ayrıca, Avrupa’nın birçok ülkesinde balıkçılık bakanlığının olduğuna dikkati çekerek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan Türkiye’de de bir bakanlığın olmasını istedi.

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu