Balıkcılık

Tezgahlar Çiftlik Balıklarıyla Doldu

1

Av balıkları, denizlerdeki miktarının azalması nedeniyle tezgahlardaki yerini çiftlik ürünlerine önceki senelere göre erken bıraktı.

Gemlik Merkez Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı İbrahim Cezair, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Marmara Denizi’nde yılbaşına kadar av sezonunun iyi geçtiğini, tekne sahiplerini tatmin edecek ölçüde hamsi, palamut ve hatta lüfer yakaladıklarını hatırlattı.

Ocak ayından itibaren ise denizlerdeki av bereketinin bıçak gibi kesildiğine dikkati çeken Cezair, “Bırakın palamut ve lüferi, denizlerde hamsiye hasret kaldık” ifadesini kullandı.

Cezair, Marmara’nın güneyindeki önemli balıkçılık merkezlerinden Gemlik Körfezi’nde bulunan Kapaklı, Fıstıklı, Karacaali, Büyükkumla ve Küçükkumla mahallelerinde geçimini balıkçılıktan sağlayan çok sayıda tekne sahibinin yılbaşından itibaren ava dahi çıkmadığını dile getirdi.

Denizlerde av verimi düşünce sezonun aylar öncesinden fiili olarak bittiğini anlatan Cezair, “Marmara’da balık o kadar azaldı ki Gemlik Körfezi’ndeki teknelerin yüzde 80’i, yılbaşından bu yana denize açılmadı. Aslında sezonu aylar önce kapattık. Tekne sahibi denize açılsa harcı borcunu korumayacak, ağlar boş çekiliyor. Mazot parasını çıkaramayacaksa niye ava çıksın ki?” diye konuştu.

İbrahim Cezair, şu anda Marmara Denizi’ne açılan teknelerin ağlarına az miktarda sardalya ve çinekop takıldığını belirterek, sezon sonuna kadar benzer durumun devamını beklediklerini vurguladı.

Trol ve gırgır ağlarıyla avlanan balıkçılar için genel yasağın 15 Nisan’da başlayacağını anımsatan Cezair, bu tarihten itibaren kıyı balıkçılığı kapsamında küçük teknelerle sardalya avının süreceğini bildirdi.

Cezair, son dönemde piyasada av balıklarının payının “yok” denecek kadar azaldığını aktararak, tezgahların çiftliklerde yetiştirilen levrek, çipura ve somon gibi balıklarla dolduğunu sözlerine ekledi.

1

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu