Anasayfa / Yeşil Doğa / Ayı Katliamı

Ayı Katliamı

Tunceli’de Anne Ayı ve 2 Yavrusu Öldürüldü

Tunceli genelinde bu yıl kış uykusuna yatmayan ve yiyecek bulmak için yerleşim yerlerine inen ayılar, insanlar için tehdit oluştururken, kaçak avcılar için de kolay hedef haline geldi. Ovacık ilçesine bağlı Çakmaklı köyü civarında kim ya da kimler tarafından vurulduğu henüz tespit edilemeyen bir anne ayı ile iki yavrusu ölü halde bulundu. Gelen bir ihbar üzerine olay yerine giden Orman ve Su İşleri 15. Bölge Müdürlüğü Tunceli Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, kara gömülmüş halde bulunan anne ayı ile yavruları üzerinde inceleme başlattı. Orman ve Su İşleri Tunceli Şube Müdürlüğü yetkilisi Hasan Boy, müdürlüklerine Ovacık ilçesine bağlı Çakmaklı köyünde üç ayının vurulduğu yönünde ihbar geldiğini belirterek, “İhbarın ardından zor kış koşullarında izleri takip ederek bölgeye geldik. Bir anne ayı ile 3-4 yaşlarında iki yavruyu iz takibi sonucunda bulduk. Failleri hakkından muhtarla görüşüyoruz. Faillerin tespiti halinde gerekli yasal işlemleri yapacağız” dedi.

Ayıların muhtemelen civar köylerde yaşayan ve kaçak avlananlar tarafından vurulduğunu söyleyen Boy, “Çünkü ayılar av tüfeğiyle vurulmuş. Av tüfeğine ait mermi plastikleri görüldü. Bunun araştırmasını yapacağız; tespiti halinde yasal işlemleri başlatacağız” diye konuştu.

Olay yerinde yapılan incelemenin ardından köy muhtarına tutanak tutturan ekipler işlem başlattı. Faillerin tespiti halinde vurdukları her boz ayı için 18 bin TL cezanın yanı sıra idari yaptırım da uygulanacağı bildirildi. Geçtiğimiz günlerde kış uykusuna yatmayan ayılar, Tunceli’in Ovacık ilçesi Hanuşağı köyü ile Nazımiye ilçesine bağlı Değirmendere köyünde, iki vatandaşı yaralamıştı. Tunceli’de önceki gün kış uykusuna yatmayan bir boz ayı, avcılar tarafından vurulan bir dağ keçisini yerken haberciler tarafından görüntülenmişti.

tuncelide_3_ayi_oldurulmus_sekilde_bulunduTunceli

 

Hakkında SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

Bir yorum

  1. Bir insan aklını harekete geçiren iki temel soru ” Niçin ve Ne için?
    inşallah yakalanırlar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Doğal koruma alanı Nemrut Kraterine Betonarme Yapı…

2 bin 800 rakımda 13 kilometrekarelik yüz ölçümüyle bünyesinde barındırdığı sıcak ve ...