Sağlıklı Yaşam

Türkiye’de Her Yıl 100 Bin Kişi Tütün Kullanımından Ölüyor

Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Işık, her yıl 100 bin kişinin tütün kullanımı nedeniyle hayatını kaybettiğini söyledi.

Sigaranın günümüzde halen önemli bir halk sağlığı problemi olduğuna dikkat çeken Dicle Üniversitesi Hastaneleri Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Işık, “Tütün dünyada her yıl 5 milyondan fazla kişinin ölümüne neden olduğu için en önde gelen ölüm nedenidir” dedi.

Bugünkü sigara içme davranışının devam etmesi halinde tütün kullanımının 10 milyondan fazla ölüme neden olacağını vurgulayan Prof. Dr. Işık,” Türkiye’de her yıl 100 bin dolayında kişi tütün kullanımının yol açtığı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetmektedir ve bu sayının 2030 yılında 240 bine ulaşacağı tahmin edilmektedir “diye konuştu.

Türkiye’de yakın zamanda özellikle gençler arasında hızla artan ve tehlikeli bir duruma gelen nargile kullanımının %2,3 olduğunu da kaydeden Prof. Dr. Recep Işık; “Günde içilen sigara sayısı ve uyandıktan sonra ilk sigarayı içme zamanı tütün bağımlılığı bakımından önemli göstergelerdir. Geçtiğimiz yıllar içerisinde halka açık kapalı alanların tümünde sigara içilmesi yasaklanmıştır. Buna uyulması önem arz etmektedir. Tütün kontrolü kanununun uygulamaya girmesinden önceki dönemde en çok restoranlarda olmak üzere sigara dumanından pasif etkilenme oldukça fazlaydı. Ancak özellikle kafelerde halen buna büyük ölçüde uyulmadığı gözlenmektedir” şeklinde açıkladı.

SİGARA İÇME YAŞI 13-14’DE KADAR DÜŞTÜ

Işık, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Mevcut mevzuata göre sigara satın alabilmek için en küçük yaş sınırı 18’dir. Buna rağmen sigara kullanma yaşının 13-14 düştüğü de görülmektedir. Sigara aynı zamanda ekonomik kayıplara da yol açmaktadır. Sigara içenler gelirlerinin önemli bir bölümünü sigara satın almak için harcamaktadır”

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu