Sıradışı Haberler

Turnasuyu Irmağı’nda Balık Ölümleri

ORDU merkeze bağlı Gökömer Köyü’nden geçen Turnasuyu Irmağı’nda meydana gelen  balık ve yılan ölümleri korkuttu. İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Musa  Sağlam, ırmaktan su ve balıklardan numune alıp, incelenmek üzere Samsun  Veteriner Araştırma Enstitüsü’ne gönderdiklerini söyledi.

Merkeze bağlı Gökömer Köyü’nden geçen Turnasuyu Irmağı’nda balık, yılan ve  diğer canlıların telef olduğunu gören vatandaşlar jandarmaya haber verdi. İl  Jandarma Komutanlığı’na bağlı Çevre Koruma Timi ve İl Gıda Tarım ve Hayvancılık  Müdürlüğü ekipleri bölgeye giderek sudan ve telef olan balıklardan numune aldı.  Telef olan balıkları bir araya toplayan  ekipler, incelemenin ardından tutanak tuttu. Yörede yaşayan 60 yaşındaki  Sezai Çabuk, jandarma ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekiplerinin  Turnasuyu Irmağı’nda inceleme yaptıklarını belirterek, “Ekipler gelip kontrol  ettiler. Ben 60 yaşındayım bundan önce bu ırmakta böyle ölümler yoktu” dedi.

NUMUNELER ALINDI

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Musa Sağlam Turnasuyu Irmağı’nda ihbar  üzerine ekiplerin inceleme yaparak numune aldığını söyledi. Telef olan  balıklardan ve sudan alınan numunelerin incelenmek üzere Samsun Veteriner  Kontrol Enstitüsü Müdürlüğü’ne gönderildiğini vurgulayan Musa Sağlam, “Ölümlerin  olduğu alanda ekiplerimiz gerekli incelemeyi yaptılar. Balık ve su numunelerini  alarak ilgili labaratuvarlara ulaştıracaklar. Sonuç çıktığı zaman zaten neden  kaynaklandığıda ortaya çıkacak” diye konuştu.

TURNASUYU’NDA BÜYÜK KATLİAM OLDU

Ordu Doğa ve Yaşam Alanlarını Koruma Platformu üyesi Coşkun Türkeli,  Turnasuyu havzasında bir şirketin Hidro Elektrik Santrali inşaatı yaptığını  bunun da ırmağı kirlettiğini, bununla ilgili olarak Cumhuriyet Savcılığı’na bir  ay önce suç duyurusunda bulunduklarını söyledi. Turnasuyu’nun katledildiğini,  milyonlarca balığın telef olduğunu iddia eden Coşkun Türkeli, “Büyük bir havza  katliamı, doğa katliamı ortaya çıktı. Bu konuda daha önce biz savcılığa HES  şirketi hakkında suç duyurusunda bulunmuştuk. Daha bundan büyük katliam olmaz.  Turnasuyu havzası çok büyük bir havzadır. Çok sayıda balık ölmüştür ve bu  havzanın sesini duyuracak kimse olmadığı içinde bu katliam yerinde kalmak  durumunda kalıyor” diye konuştu.

Coşkun Türkeli, Turnasuyu Irmağı’ndaki son  kirlilik ve telef olan balıklarla ilgili olarak elde ettikleri görüntüleri  Cumhuriyet Savcılığı ile ilgili kuruluşlara vererek suç duyurusunda  bulunacaklarını da sözlerine ekledi.

 

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu