Yeşil Doğa

Uludağ’da Büyük Tehlike

Bursa’nın Merkez Yıldırım İlçesi sınırları içinden geçen Nilüfer Deresi’nin Deliçay koluna arıtılmadan kontrolsüz dökülen ve endüstriyel olduğu belirtilen kırmızı renkli kimyasal atık sular tehlike saçıyor. Kimya Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Ali Uluşahin, aldıkları numunelerde yaptıkları ilk incelemeye göre, kirliliğinin normal değerlerin 4-5 katı olduğunu söyledi.

Merkez Yıldırım İlçesi içinden geçen ve Nilüfer Deresi’ne karışarak Marmara Denizi’ne akan Deliçay’a boşaltılan kırmızı renkli ve kötü kokular yayan su tepkilere neden oluyor. Suyun kirlendiği bölgede oturan mahalle sakinleri yıllardan bu yana kırmızı renkte akan suyun yetkililer tarafından umursanmadığını söyledi.

15 yıldan bu yana Şirinevler Mahallesi’nde oturduğunu Sami Kaya, şöyle dedi: “Dere yıllardır böyle akıyor. Yetkililer defalarca buraya geldi ve inceleme yaptı. Kimse bir şey yapmıyor. Buraya batçık yapılırken de geldiler. Yaz-kış hep böyle akıyor. Dere çevresinde okul ve parklar var. Çocuklarımız burada oynuyor. Mikrop kapmalarından  korkuyoruz. Artık buna çözüm bulsunlar.”

 Çevrede oturanlar yaz aylarında daha çok kokan derenin sadece tatil günlerinde temiz aktığını belirterek, çocuklarında bazen dereye girdiğine dikkat çekti.

“Limitlerin 4-5 kat üzerinde endüstriyel atık” TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Ali Uluşahin, atık suların arıtılmadan derelere akıtılma suçunun Bursa genelinde işlendiğini belirterek, şöyle dedi:

“Alıcı ortama deşarj edilen sularda yeni bir yönetmelik değişikliği oldu. Yeni yönetmeliğe göre boyalı işlem yapan işletmelerin akıttıkları atıklar 285 platinum kobalt altında olmak zorunda. Nilüfer Deresi ve kollarına atık sularını bırakan tekstil işletmelerinin atıkları 700 ile 2 bin platinum kobalta kadar çıkıyor. Deliçay’dan aldığımız numunelerde ilk yaptığımız gözlemlerde limitin 4-5 katı renk gözüküyor. Bu suyun değeri bin platinum kobaltın üzerinde. Endüstriyel atık. Atık borusu kırılmış durumda. Tespit edilen işletmelere ciddi cezalar var.”

Çevre İl Müdürlüğü’nün denetimleri yaptığını fakat yaptırım uygulamada yetersiz kaldığına dikkat çeken Uluşahin, yaptırımların uygulanması için hem İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nü hem de Büyükşehir Belediyesi Çevre ve Koruma Kontrol Daire Başkanlığı’na göreve davet etti.

Başkan “taviz vermeyeceğiz” demişti Büyükşehir Belediye Başkanı AKP’li Recep Altepe, su kaynakları ile bilinen Bursa’da derelerinin kirlenmesine izin vermeyeceklerini ve tespit edilen işletmelerle ilgili taviz vermeyeceklerini belirtmişti.

 

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Şibli hazretlerinin Halife Harun Reşid’e nasihati şudur:
    Sen bir suyun, bir pınarın başındasın, millet bu suyu içiyor, evlere bu su gidiyor. Bu suya ne koyarsan, millet onu içecektir. Bu suyu kirletme! Allahü teâlâ, Peygamber efendimizden beri akıp gelen bu İslamiyet suyunun bekçisi olmayı sana nasip etti, bu suya pislik karıştırma, karıştırılmasına da izin verme! Yeni bir şey ilave etme, bid’at karıştırma, onu tertemiz olarak koru! Bu suya ilave edilecek her şey o suyu kirletir. Ona bir şey ilave etme, milleti bozma!Bunlara da acı, kendine de acı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu