Avcılık

Üveyik Avı

Av sezonunun genelde Ağustos ayı ortalarında açılması nedeniyle, üveyik yurdumuzda avı en kısa süren bir göçmen kuştur. Bir kısım üveyik güneyden kuzeye doğru göçte Mayıs ayında yurdumuzda kalıp kuluçkaya yatarken, genelde Temmuz ve Ağustos aylarında yurdumuza inen üveyik Eylül ayı başlarında da yurdumuzu terkeder. Bu nedenle avlanmak için sezon açıldığında en çok birkaç hafta zaman vardır.
Eğer üveğin bol bulunduğu bölgeleri önceden iyi tespit etmezseniz, o sayılı av günleri de son derece verimsiz geçebilir.Bir bölgede üveyiğin bulunabilmesi için öncelikle bol ağaç olması, gündöndü tarlaları ve su bulunması gerekir. Etrafı ağaçlarla ve derelerle çevrili geniş gündöndü tarlaları üveyik aramak için ideal yerlerdir.

Üveyik, ördek ve kaz gibi sabah erken ve akşam gün batımına doğru su ve yemek ihtiyacı için geçit yapar. Günün sıcak saatlerini ise derelere yakın ağaçların tepelerinde geçirir. Nadiren de olsa havada görebilirsiniz.

Üveyik havada son derece hızlı ve yalpalı uçuşuyla vurulması zor bir kuştur. Ağaca konmuş üveyiği sportmen bir avcı olarak vurmayacağınızı varsayarsak, iyi bir üveyik avcısı olabilmek için önce çok seri olmanız gerekir. Çünkü kuşu görmenizle beraber siz tüfeğinizi omuzlayana kadar o muhtemelen sizin üstünüzden geçmiş olacaktır. İkincisi atış yapacağınız mesafeye göre yeterli önlemeyi vermektir. Tabii ki burada kullandığınız fişeğin süratini de bilmeniz çok önemlidir. Trap veya skeet fişeği gibi çok hızlı fişek kullanıyorsanız nispeten daha az, ancak ağır gramajlı av dolusu kullanıyorsanız çok daha fazla önleme vermek gerekir. Üveyik avında özellikle skeetçiler ve trapçılar seri ve çok yönlü atışlara antremanlı olduklarından son derece başarılı olmaktadırlar.

Avı, av yeri olarak daha önceden geçit güzergahını tespit ettiğiniz gündöndü tarlasının içinde veya tarlaya yakın ağaçların altında her yönü görebilecek şekilde saklanarak beklemek suretiyle yapılır. Ancak avın az çalışması durumunda gündöndü tarlalarında ve ağaçlık bölgelerin altında dolaşarak avı arayabilsenizde, son derece ürkek bir kuş olan üveyik çoğunlukla siz atış menziline girmeden havalanacaktır. Gerçi bu da arkadaşlarınızın işine yarabilir.Ayrıca bıldırcın avı esnasında özellikle gündöndü tarlalarında, gündöndü yemekle meşgulken sizi farketmediği için yaklaşmanıza müsaade eden üveyiklere çok yakın atışlar yapmanız mümkündür.

Üveyik avında her mesafeden atış söz konusu olduğu için, şu çap şu namlu boyu ve şöyle şoklu tüfek demek çok zordur. 40 metrenin üzerindeki mesafelerden üveyik vurabileceğiniz gibi 3 metre tepenizde de üveyik vurmanız ihtimal dahilindedir.Atışları eldeki mevcut tüfeğin namlu boyu ve şok durumuna göre ayarlamakta fayda vardır. Kısa namlulu ve açık şoklu bir tüfeğiniz varsa üveyiğin size iyice yaklaşmasını bekleyin ve sizi hissetmesine meydan vermeden önce atış yapmaya gayret edin, aksi halde 90 dereceye yakın yön değiştirerek sizi şaşırtacaktır. Eğer uzun namlulu ve şoklu bir tüfeğiniz varsa 30-35 metreden travers uçuş yapan üveyiklere iyi atışlar yapabilirsiniz. Şahsi tüfek tercihim her avda olduğu gibi 20 çap 60 cm silindir /silindir namlulu 2550 gr ağırlığındaki İngiliz kundaklı özel tüfeğim. Ayrıca işin içinde sabah geçidinden sonra bıldırcına devam etmek de vardır.

Her iki çap içinde fişek tavsiyem 7-8-9 numara, tercihan hızlı dolular. Saçma numarasını da yakın atışlar için büyütebilir, uzak atışlar için maksimum 7 noya kadar kalınlaştırabilirsiniz. Bana göre en ideali 8 numara, yani 28 gr eski trap fişeği.

Üveyik avında saklanmak söz konusu olduğu için giyim önem taşır. Tercihan ince yazlık kamuflaj tişört, gömlek ve yelek giyebilirsiniz, ya da bej ve yeşil tonlu elbiseleri tercih etmelisiniz.

Üveyik avında köpek sadece aport için kullanılabilir, olsa da olur olmasa da. Aport yapabilen her cins köpeği kullanabilirsiniz, ancak aporttan hemen sonra köpeği yanınıza oturtmalı veya bağlamalısınız ki etrafta dolaşıp havadaki üveyikleri ürkütmesin.

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu