Sağlıklı Yaşam

Yağlı Balık Tüketimi Felç Riskini Azaltabiliyor

Haftada en az iki porsiyon, özellikle yağlı balık yemenin felç riskini azaltabileceği belirlendi.Cambridge Üniversitesi ve Erasmus MC Rotterdam Üniversitesi’nden bilimadamları, düzenli olarak balık tüketmenin kalp damar rahatsızlıkları riskini azalttığına ilişkin araştırmalardan yola çıkarak balığın inme üzerindeki etkisini araştırdı.Konuya ilişkin 15 ülkeden 800 bin kişinin katıldığı 38 araştırmanın sonuçlarını değerlendiren bilimadamları, haftada 2-4 porsiyon yağlı balık yiyenlerin serebrovasküler hastalıklara (beyni besleyen damarların tıkanması ya da kanamasıyla ortaya çıkan merkezi sinir sistemi bozuklukları) yakalanma riskinin, bir ya da daha az porsiyon yağlı balık yiyenlerden yüzde 6 az olduğunu belirtti.Haftada 5 ya da daha fazla porsiyon yağlı balık yiyenlerin ise bu hastalıklara yakalanma riskinin yüzde 12 az olduğu sonucuna varıldı.

Haftada herhangi bir çeşit balık yiyenlerin söz konusu hastalıklara yakalanma riskinin ise yüzde 4 az olduğu görüldü.

Bilimadamları bu faydanın, balıkta çok sayıda bulunan vitamin ve amino asitlerden kaynaklanıyor veya daha çok balık tüketmenin kalp-damar hastalıklarını tetikleyebilen kırmızı et gibi yiyeceklerin daha az tüketilmesini sağlıyor olabileceğini vurguladı.

Yağlı ve yağsız balığın etkileri arasındaki farkın ise pişirme şekliyle açıklanabileceğini belirten bilimadamları, yağsız balığın genellikle un ve yumurtaya batırılarak kızartıldığı için daha fazla zararlı yağ içerdiğini ifade etti.

İngiliz Tıp dergisi’nde yayımlanan araştırmada balık yağı haplarının aynı etkiyi göstermediği de belirlendi.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz.

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Balıkseven dostlar,

  Araştırmalar (özellikle İngiltere’de) gözteriyor ki yağlı balık alan bir insan metabolizması kalp ve beyinle ilgili komplikasyonlara karşı son derece son derece dirençli oluyor. Ben şahsen 70’ime ayak basmak üzereyim, yıllardır yağlı balık yerim, (haftada düzenli olarak 4 öğün) bünyemde kalp ve beyinle ilgili en küçük bir sorunum yok, olacağını da düşünemiyorum. Yukarıdaki haberde yağlı balıkların neler olduğu konusunda hiç bir bilgi verilmemiş. Dilerseniz ben yediğim bu okyanus balıkların isimlerini sıralayayım:
  1) Sardalya (veya hamsi)/sardene/pilchard
  2) Ringa (Herring)
  3) Somon (Atlantic Salmon)
  4) Ton (Tuna)

  Ben şahsen bu balıkların arasında sardalya yanlısıyım ve buzdolabım
  sardalya doludur. Aldığım zaman bir-iki kilo yerine sandıkla (10 kiloluk) alır, temizler depolarım. Türkiye koşullarında sizin yapabileceğiniz sanırım çiftlik somonu veya hamsi depolamak olacaktır ama siz yine de Türkiye sularında yakalanan balıklardan ne olursa koşulsuz tüketin derim. Yalnız bir şartla. O da şu. Balığı hiç bir zaman kızartmayın. balıkları tavaya koyarken yağı da beraber koyun (çok az zeytin veya bitki yağı) yavaş ateşte 4-5 dakika pişirin ve öyle yeyin. ”Balık kızartılmadan yenir miymiş” diyenlere de ders vermiş olursunuz böylece. Artık Türkiye’de birçok konuda konuda EZBER BOZMA’nın zamanı geldi de geçiyor diye düşünüyorum… Sağlıklı kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu