Yeşil Doğa

Esenköy’de Şelale Katliamı

Bu şelale artık yok! Esenköy’deki Çaldere Şelalesi, beldeye ilave su getirme çalışmaları sırasında tahrip edildi. Doğa harikası şelale moloz yığınları altında yok oldu gitti.

Yalova’nın dört bir yanından çevre katliamı haberleri gelmeye devam ederken, en kötü haberlerden biri Esenköy’den geldi. Yalova’nın en güzel şelalelerinden biri yok oldu. Şelaleyi oluşturan kanyonun bir yanındaki dev kaya bloğu dinamitlerle patlatıldı. Güzelim şelale patlamanın etkisi ile kopan parçalanan kayaların altında kaldı. Geriye şelaleden eser kalmadı!

Özellikle İstanbul’dan pek çok grubun fotoğraf çekmek, kanyon yürüyüşü ya da piknik yapmak için geldiği Çaldere Şelalesi, beldenin içme suyu çalışmalarına kurban edildi.

Amatör fotoğrafçılar gördükleri karşısında şok oldu..

Esenköy’deki doğa katliamı, Yalova Fotoğraf Amatörleri Derneği üyelerinin çekim yapmak için Çaldere Şelalesi’ne gitmeleri ile ortaya çıktı.

Doğa harikası şelalenin fotoğraflarını çekmek umuduyla Esenköy’e giden dernek üyeleri, karşılaştıkları manzara karşısında adeta şok geçirdiler. Güzeller güzeli şelalenin yerinde yeller esiyordu. Üç katlı dev şelale dinamitlerle havaya uçurulmuş tonlarca kayanın altında yok olup gitmişti.

Patlamanın etkisi ile çevreye saçılan kayalar ve meydana gelen heyelan yüzünden bölgenin yapısı değişti. Derenin yatağı kaydı. Yaz kış çok sayıda insanın gezdiği, piknik ya da kanyon yürüyüşü yaptığı Çaldere Şelalesi artık tarih oldu.

Büyük bir çevre katliamına tanık olmak zorunda kalan YAFOD üyeleri, Çaldere Şelalesi’nin güzel görüntüsü yerine bu korkunç tabloyu fotoğraflamak zorunda kaldılar.

YAFOD üyelerinin çektiği fotoğraflar, doğa katliamının etkilerinin ne kadar büyük olduğu gözler önüne serdi. Metrelerce uzunlukta ve yükseklikteki Çaldere Şelalesi, Yeşil-Mavi Yol projesi kapsamında çevresinde oluşturulan seyir terasları, piknik alanları tonlarca kaya enkazı altında kalıp yok oldu. YAFOD üyelerinin çektikleri fotoğraflar yürekleri burktu.

Üç katlı şelale herkesi kendine hayran bırakıyordu..

Yaz-kış devamlı akan suyu ile Yalova’nın en güzel şelalelerinden biri olan Çaldere Şelalesi, birbirine bağlı üç küçük şelalenin birleşmesinden oluşuyordu. Oldukça yüksekten dökülen suları ve etrafındaki sarp kayalıkları ile mükemmel bir seyir güzelliğine sahipti. Şelalenin tam karşısında Yeşil-Mavi Yol Projesi kapsamında yaptırılan seyir terası ise şelaleye ayrı bir güzellik kattığı gibi şelalenin de tam karşıdan görülebilmesini sağlıyordu.

43997206 Caldere_Selalesi Yalova Yalova'da Şelale Katliamı
 

.

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Sizin Çalışmalarınıza hayran kaldım. …’Tebrikler’ Bazı Ülkeler böyle Doğa Güzelliklerini Koruma altına alıyor bizimkiler patlatıyor.

  2. londradan selaleyi gormek icin giitim esenkoye .su getirmek icin selaleyi ne hale getirmisler ne diyeyim ictiginiz su bogazinizdan nasil geciyor.esenkoye afiyet olsun .

  3. allah iki dünyada cezanızı versin emi nasıl kıydınız o güzel şelaleye allah gözünüzü tparayla değil toprak doyursun yazıkbe nereye götüreceksiniz bu kadar rantı parayı sizden sonradakiler ne yapacak onlarında hakkı değilmi bu güzellikleri görmeleri su için yapıcaksanız adam gibi mühendislik projesi yapılır alan tahrip edilmeden yapılır allah gözünü kör etsin aminnnnn

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu