Sportif Balıkçılık

Yamula Barajı’ndaki Teknelere Ruhsat

Kayseri’nin Denizi olarak adlandırılan Yamula Barajı’nda faaliyet gösteren teknelere Kocasinan Belediyesi tarafından ‘Bağlama Kütüğü Ruhsatnamesi’ verilmeye başlandı.Kuşçu Marina Restoran’da düzenlenen ruhsat verme töreninde konuşan Kocasinan Belediye Başkanı Bekir Yıldız, Kızılırmak üzerindeki Yamula Baraj Gölü’nde faaliyet gösteren 167 gezi ve balıkçı teknesinden 32’sine ruhsat verildi. Ruhsat alan tekneler baraj sularında Türk bayrağı açarak selamlama turu yaptı.

Kocasinan Belediye Başkanı Bekir Yıldız, Marina tesislerinde düzenlenen lisans ve ruhsat dağıtım töreninde yaptığı konuşmada, gezi ve balıkçılık amacıyla Yamula Baraj Gölü’nde faaliyet gösteren teknelerin bundan böyle dönem dönem ruhsatlandırılacağını, ruhsat verme işini ise kendilerinin yapacağını söyledi

Yıldız, şöyle devam etti:

“10-15 yıl önce, Kayseri’ye deniz geleceğini, ilçemize bağlı 22 köyde 167 kişinin kooperatif kurup, balıkçılık yapacaklarını söylesek, herkes gülerdi. Ama, şimdi bakın 82 milyon metrekarelik yüzölçümüne sahip barajda yayın, levrek, Gümüş, sazan ve alabalık tutuluyor. O nedenle şu anda 62 gemi ve tekneden ilk planda Ulaştırma Bakanlığı verilerine uygun 32’sine ruhsat ve lisans verdik. Baraj gölünde tehlikeli ve üzücü olaylar meydana gelmemesi için gereken önlemleri alıp, eğitim çalışmaları yapıyoruz. Yöredeki köylüler, tarım ve hayvancılıktan sonra şimdi de balıkçılıkla tanışarak önemli gelir kapısına kavuştu.

Yamula Barajı Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ali Çavuş da, balıkçılığın yöre halkı için ekmek kapısını olduğunu, ruhsat almalarına yardımcı olan Ulaştırma Bakanlığı ve Kocasinan Belediyesi’ne teşekkür ettiklerini söyledi.

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu