Sağlıklı Yaşam

Yemekten Sonra Yapılan 7 Yanlış

Yemek üstüne keyif yapmak diye tabir ettiğimiz çay içmek, sigara içmek gibi davranışlar çok zararlı olabiliyor.

Bu alışkanlıkların ne kadar zararlı olduğunu biliyor musunuz? Mesela yemekten sonra kitap okumanın ne gibi zararı var. İşte yemekten hemen sonra yapılmaması gerekenler…

 1. Yemekten sonra hemen meyve yenmemeli:Meyvelerde bulunan bir madde bağırsaklardaki bakterilerce benzoik aside dönüştürülür. Bunun yanı sıra sebzeler izotiyosiyanat içerir. Bu iki kimyasal madde ise kalkan bezinin işlevini olumsuz etkiler ve bezin şişmesine neden olur.

2. Yemekten sonra hemen çay içilmemeli:Çayın içerdiği tannen asidi, yemeklerdeki protein ve demirle birleşerek, vücut tarafından zor sindirilen jel ya da çökelti haline gelir. Bu durum uzun sürerse, demir eksikliği kansızlığa ve protein yetersizliğine yol açar.

3. Yemekten sonra hemen fazla su içilmemeli:Yemekten sonra hemen içilen su, mide basıncını arttırarak, midedeki besinlerin sindirilmeden küçük bağırsaklara geçmesine neden olur. Bunun yanı sıra yemekten sonra içilen fazla su, mide suyunu seyreltip gücünü zayıflatmanın yanı sıra, mide asidinin anti-bakteriyel özelliğini de yok ederek, mide ve bağırsak hastalıklarına yol açar.

4. Yemekten sonra hemen sigara içilmemeli :Yemekten sonra mide hareketleri ve kan dolaşımı hızlanırken, kılcal damarlar da genişler, bu da sigara içindeki toksinlerin vücuda yayılmasını hızlandırır. Yemekten sonra içilen sigaranın vücutta yarattığı tahribat, normalin 10 katına çıkabilir.

5. Yemekten sonra hemen gazlı meşrubat içilmemeli:Gazlı meşrubat mide suyunu seyreltip sindirimi zayıflatmanın yanı sıra, iştahı da keser. Buna ek olarak, gazlı meşrubatın meydana getirdiği karbondioksit de şişkinliğe yol açar.

 6. Yemekten sonra hemen tatlı yenmemeli:Yemekten sonra yenilen tatlılarda bulunan şeker, kolayca yağa dönüşür ve şişmanlığa neden olur. Şeker ayrıca, pankreasın salgılama işlevini zayıflatarak, şeker hastalığının meydana gelmesini hızlandırır.

 7. Yemekten sonra ağır spor yapılmamalı:Ağır hareketler yapıldığında bacak ve kollardaki kan dolaşımı hızlanırken, mide ve bağırsaklara aktarılan kan miktarı azalır. Bu da mide suyunun salgılamasını ve sindirimi olumsuz etkiler. Ayrıca yemekten sonra mide hacmi büyür, ağır hareketler ise mide sarkmasına neden olur.

 8. Yemekten hemen sonra kitap okumamalı:Yemekten sonra hemen kitap okumak, kanın beyne yönelmesinden dolayı, mide ve bağırsaklardaki kan miktarının azalmasına neden olurken, mide suyu salgılanması üzerinde olumsuz etki yaratır ve sindirimi olumsuz etkiler. Bu durumun uzun süre devam etmesi, gaz ve mide ağrısına yol açar.

 9. Yemekten hemen sonra banyo yapılmamalı:Duş sırasında kanın ciltteki kılcal damarlara yönelmesi, sindirim sistemindeki kan dolaşımını yavaşlatır ve sindirimi zayıflatır.

6. Meyve Yememek:Yemek yedikten sonra yapılan en sık yanlışlardan biride yemeğin hemen sonrasında meyve yemektir.İşte yemeğin hemen arkasından yemek yemek, midemizin çok fazla hava alarak şişmesine yol açabilir.Bu sebepten dolayıda mide rahatsızlığı meydana gelebilir.

7. Yürümemek : Yemek yedikten sonra yapılan yanlışların ilk sıralarında, yemekten hemen sonra yürüyüş yapmak gelmektedir.Hatta halk arasında yemeğin hemen ardından 100 adım atmanın ömrü uzatacağı bilgisi vardır.Aslında işin aslı hiçte öyle değildir.Yemeğin ardından yürüyüş yapmak, alınan besinlerin sindirim sırasında besinlerin emilmesini engellemektedir.Yani yürüyüş yapmak iyi bir şey olsada yemeğin hemen ardından yapmamak gerekir.Sindirim işlemi bittikten sonra yürüyüş yapmak size daha faydalı gelecektir.

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu