Yeşil Doğa

Yılbaşı için ağaç kesene 10 yıl hapis

Orman ve Su İşleri Bakanlığı yılbaşı öncesi kaçak çam ağacı kesimini önlemek için ormanlarda denetimi artırdı.

ORMAN ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, yaklaşan yılbaşı öncesi, kaçak genç ağaç kesimini önlemek amacıyla, 3 yaşına kadar olan tüplü fidanları, daha sonra toprakla buluşturmak şartıyla ücretsiz olarak dağıtacaklarını açıkladı. Eroğlu, yılbaşı öncesi kaçak kesim yapanlara karşı, motorize ekipler ve orman muhafaza memurları tarafından yapılan denetimlerin artırıldığı uyarısında bulundu. Eroğlu, “Ceza maddesine göre ‘Dikiliden ağaç kesenler, kökünden sökenler veya hayatiyetini sona erdirecek şekilde boğanlar, ağaçlardan yalamuk, pedavra, hartama çıkaranlar üç aydan beş yıla kadar hapis ve bin güne kadar adli para cezasıyla cezalandırılır. Suçun konusu fidan olması halinde verilecek ceza bir kat artırılır” diye konuştu. Sonuç itibarıyla ormandan genç ağaç kesenlere en az 10 yıl hapis cezası uygulanacağını belirten Eroğlu, “Yılbaşı için temin edilen fidanları sonraki günlerde park ve bahçelere dikerek çocuklarımıza ağaç sevgisi kazandıralım” dedi. CİHAN

ÖZEL ÇEVRE KORUMA BÖLGELERİNE İLİŞKİN PARA CEZALARI ARTTIRILDI

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Çevre Kanunu’na aykırılık halinde uygulanacak idari para cezalarını yeniden belirledi. Resmi Gazete’de yer alan tebliğe göre, 1 Ocak 2014’ten itibaren Bakanlık, özel çevre koruma bölgelerine ilişkin 20 bin lira olan ceza miktarını 35 bin 193 liraya, 100 bin lira olan ceza miktarını ise 175 bin 981 liraya çıkardı.

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu