Yeşil Doğa

Yılda 100 Milyon Köpekbalığı Öldürülüyor

Kanada’da yapılan bir araştırma köpekbalığı katliamını gözler önüne seriyor.Araştırmaya göre yılda 100 milyon köepkbalığının öldürüldüğü tahmin ediliyor.
Kanada’nın Halifax kentindeki Dalhousie Üniversitesi’nden araştırmacılar 2000 ile 2010 arasında her yıl 63 bin ile 273 bin arasında köpekbalığı öldürüldüğünü belirtti. Uzmanlar bu rakamların köpekbalığı cinsinin neslinin tükenmesi konusunda alarm verdiğini kaydetti.

Uzmanlar ticari olarak avlanan köpekbalıklarının çok fazla olması nedeniyle nüfusun çok fazla azaldığına dikkat çekti. Buna göre köpekbalığı neslinin sürdürülebilir olmasından yüzde 30 ve 60 oranında daha fazla yakalanıyor.

Köpekbalıkları ayrıca tonbalığı, kılıçbalığı ve diğer deniz canlılarının yakalanması sırasında yanlışlıkla yakalanıyor. Araştırma ekibinin lideri Boris Worm “Her yıl yakalanan köpekbalığı rakamı şok edici. Bu canlıların neslini sürdürebilmesi için çok yüksek” dedi.

Uzmanlar köpekbalıklarının bu hızla öldürülmesinde devam edilmesi halinde yaşamlarını sürdürebilir olmasının ötesinde neslillerinin tükenmesiyle karşı karşıya kalabileceklerini kaydetti.

Avrupa, ABD, Kanada ve Avustralya’da yasal düzenleme olmasına rağmen uygulamada dünyanın diğer bölgeleriyle bir farkı yok. Uluslararası Nesli Tehlike Altındaki Türlerin Ticaretine İlişkin Konferans’ta (CITES) büyükcamgöz balığı, büyük beyaz köpekbalığı ve balina köpekbalığı gibi üç köpekbalığı cinsinin neslinin tükenmekle karşı karşıya olabileceği uyarısı yapıldı. Marine Policy dergisinde yayımlanan araştırmada köpekbalıklarının avlanmasının kontrıol altına alınması uyarısı yapıldı.

Haifischflossen hammerhead-shark koe shark_finning

 

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu