Yeşil Doğa

Yine Burdur, yine Vaşak

BURDUR’da, kasım ayında ateşli silahla vurularak öldürülen bir vaşağın bulunmasından sonra bu kez merkeze bağlı Yaylabeli Köyü’nde avlanan 29 yaşındaki Hüseyin D., av tüfeğiyle dişi vaşağı vurarak öldürdü.

Yapılan aramada bir vaşak, av tüfeği ile vurulmuş halde bulundu. Ekipler çevrede yaptıkları araştırmada vaşağın mermer ocağında çalışan 29 yaşındaki H.D. tarafından vurulduğunu belirledi. D. ise önce kendisinin vurmadığını öne sürdüğü vaşağı daha sonra tavşan zannederek vurduğunu kabul etti.
D’ye tazminat olarak 6 bin lira, avcılık belgesi olmadan avlandığı için 437 lira, koruma altındaki hayvanı avlamaktan, avlanma süreleri dışında ve ava yasak alanda avlanmaktan da 291’er lira olmak üzere 7 bin 310 lira para cezası uygulandı.
Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü Burdur Şube Müdürü Tamer Yılmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, geçen ay da bir vaşağın av tüfeği ile vurulduğunu hatırlattı.
Hem kurum hem de insan olarak bu tür olaylara çok üzüldükleri dile getiren Yılmaz, şunları kaydetti:
“Gerekirse köy köy dolaşmalı, vatandaşları bilgilendirmeliyiz. ’Banane’ dememeliyiz. Hata yapanları uyarmalı ve eleştirmeli, en önemlisi eğitmeliyiz. Bugünün çocuklarına doğa ve hayvan sevgisini aşılayabilirsek, yarının gençleri ve büyüklerinden bugünkü yanlışları daha az görmüş oluruz. Bu konuda kurumlara, ailelere büyük iş düşüyor.”

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Vaşağı tavşan zannedip öldürmüş.Bir Avci Tavşanla Vaşağı ayri edemiyorsa gitsin kavede Tavla oynasin Av tüfekle Dogada dolasmasin kimseyede zarar vermez.Bu ceza bana göre az 7 bin TL önüne bir 10 bin TL eklenmesi lazim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu