Sağlıklı Yaşam

Yumurtayı Artık Böyle Yiyin

Beslenme Danışmanı Dr.Gönül Ateşsaçan, “Neyi neyle beraber ve ne zaman yediğinize dikkat etmelisiniz” dedi ve ekledi: Yumurtayı ekmeksiz tüketin!

Dr.Gönül Ateşsaçan, “Yiyecekler birbirine çok karıştırıldığı zaman sorunlar oluşur. Karışık yemek yenildiği zaman, gıdalar birbirini beklemek zorunda kalır. Bu durumda da hazım gerçekleşmez, bekleyen gıdalar midede çürür veya mayalanır. Örnek olarak karbonhidratlar ve proteinler birbirine zıt çalışırlar. Hayvansal proteinler ile nişastalı karbonhidratları beraber yenilmemelidir. Et, yumurta, peynir ile ekmek, makarna, pilav birlikte yenilirse mide yavaşlar, hem sindirim geç oluşur, kilo artışı meydana gelir. İki ayrı tür hayvansal protein de çok sıklıkla karıştırılmamalıdır. Et, balık, tavuk ile süt, süt ürünleri, yumurta karıştırılmamalıdır.” diye belirtti.

Dr.Gönül Ateşsaçan ”Neden Açım Neden Şişmanım” adlı kitabında da belirttiği gibi, ”İşlenmemiş buğday ürünleri ile sebzeler beraber tüketilebilir. Yağlar, karbonhidratlar ve tüm sebzelerle beraber tüketilebilir. Yağlar ile hayvansal gıdalar mide ve bağırsaklardaki en büyük çürüme nedenidir. Şeker ise en fazla asit oluşturan nedendir. Tüm yiyeceklerin sindirimini bozar. Canınız çok tatlı yemek isterseniz aç iken yenilmeli, üzerine bir bardak sıcak çay içilmelidir. 1-2 saat sonra da 1 bardak alkali su içmeyi unutmayınız. (1,5 litre oda ısısındaki suya 1 çay kaşığı toz zencefil ve 3 damla limon ekleyin.” dedi.

Dr.Gönül Ateşsaçan: “Suyun tadı değişmeyecek. Tüm gün bu suyu tüketebilirsiniz. Meyveleri tek çeşit olarak tüketmeye çalışın. Turunçgiller ile kavunu diğer meyvelerle beraber tüketmemeye dikkat edin. Gaz oluşmasına neden olurlar. Sebzeleri tüm karbonhidratlar, proteinlerle beraber tüketebilirsiniz. Sindirime yardımcı olurlar (hardal otu, roka, tere gibi). Çiğ tüketilirse özellikle akşamları gaz oluşmasına ve hazımsızlığa yol açar. En iyisi buharda, kaynatarak veya fırında pişirmektir. Meyvelerle karıştırılırsa bazen sindirimi zorlayabilir

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu